Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
voicuv
Mesaje: 22
Membru din: Mie Dec 17, 2008 12:00 am

Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

#1 Mesaj de voicuv »

Buna ziua,

Va rog frumos un mic ajutor.
S-au achizitionat, intern, laptopuri cu valoare mare de 22500 lei, si se aplica taxarea inversa.
Factura initiala trimisa pe e-mail si dupa care s-a facut plata avea: pozitia 1. laptorurile denumire, numar bucati valoare unit, valoare totala - pozitia 2. Discount comercial - valoare si scris in drept cota TVA taxare inversa.
La receptia marfii s-a primit o factura diferita: pozitia 1 identica ca in factura initiala, dar la pozitia 2 Discount comercial are si valoare TVA (ceea ce presupune ca valoare factura se scade cu TVA aferent discount facturat)
Care dintre facturi din punct de vedere fiscal si legal e corecta?

O zi frumoasa si spor la treaba,
Irina

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

#2 Mesaj de pomparaus »

Doar laptopurile (cu valoare >+22500 lei exclusiv TVA, sunt cu taxare inversa, restul pozitiilor de pe fc.sunt cu tva normal.

voicuv
Mesaje: 22
Membru din: Mie Dec 17, 2008 12:00 am

Re: Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

#3 Mesaj de voicuv »

Buna ziua,

Cu privire la intrebarea de mai sus, am cerut o fisa furnizorului si are inregistrata in contabilitate varianta de factura trimisa pe -email, cea in care pozitia de discount nu este insotita de TVA. Din pacate abia am intrat in legatura cu ei si nu raspund la e-mailul in care le-am scris ca in posesia mea sunt 2 facturi emise de acelasi angajat (numele este trecut pe factura). Vine termenul de depunere a declaratiilor si nu stiu ce sa fac. Daca inregistrez in contabilitate varianta cu TVA la pozitia de discount si ei pe cea fara TVA(conform fisei trimise de ei), imi e sincer frica de probleme cu ANAF-ul caci imi deduc o suma de TVA (898 lei) pe care furnizorul nu o va declara.
Ce imi recomandati sa fac?

Multumesc anticipat de ajutor,
Irina

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

#4 Mesaj de pomparaus »

Lucrezi factura cum o au ei.

voicuv
Mesaje: 22
Membru din: Mie Dec 17, 2008 12:00 am

Re: Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

#5 Mesaj de voicuv »

si se pierd cei 898 lei. :oops:

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Achizitie laptopuri peste 22500, facturi diferite de la fz

#6 Mesaj de pomparaus »

Convinge-i cum e corect!

Scrie răspuns