depasire plafon la asigurarea de sanatate privata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
budurun
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 18, 2013 9:22 am

depasire plafon la asigurarea de sanatate privata

#1 Mesaj de budurun »

asigurarea privata pt sanatate depaseste valoarea de 400 euro. cum fac inregistrarea in Saga a diferentei care trebuie supusa taxarii de tip venit salarial? unde introduc suma-diferenta a.i. sa nu fie afectat netul pe stat iar taxele sa apara in D112 ? multumesc

budurun
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 18, 2013 9:22 am

Re: depasire plafon la asigurarea de sanatate privata

#2 Mesaj de budurun »

nimeni?... poate cineva dintre administratori ar putea da un raspuns. nu am gasit nimic in manualul programului...

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: depasire plafon la asigurarea de sanatate privata

#3 Mesaj de tobosv790 »

De ce sa nu fie afectat netul pe statul de plata? Eu le-as pune la alte venituri in natura si le-as taxa. Deci e normal sa fie afectat netul pe statul de plata.

budurun
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 18, 2013 9:22 am

Re: depasire plafon la asigurarea de sanatate privata

#4 Mesaj de budurun »

pai asigurarea e platita de societate, pe factura...cum sa afecteze netul salarial?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: depasire plafon la asigurarea de sanatate privata

#5 Mesaj de tobosv790 »

Atunci diferenta nu o trec in statul de plata ci pe un cont nedeductibil al societatii si este supusa impozitarii cu impozit pe profit nu pe venit.
Pentru ce am scris mai sus procedura se aplica la microintreprinderi.
Este parerea mea. Daca ti se pare "necorespunzatoare" gandeste tu alta.Nu este obligatoriu sa faci ca mine.
Nu in manualul programului trebuie cautat ci in Codul Fiscal.
Pentru orice operatiune netrecuta express in manualul programului eu folosesc meniul"articole contabile" si introduc manual inregistrarea pe care eu o consider corecta... Fiindca programul are si el limitele lui.

Scrie răspuns