activitate firma cod caen 6619-tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

activitate firma cod caen 6619-tva

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua,
firma face consultanta pt. credite,promoveaza creditele de la banci ,radiaza contracte de credite de la banci fiind scutita de tva.
In situatia cand firma vrea sa faca si alte activitati de comert si se depaseste cifra la tva se declara platitor de tva ?
1.in situatia cand firma cu cod caen 6619 depaseste plafonul de scutire este obligata sa devina platitoare de tva in situatia cand nu face activitati decat in cadrul codului caen 6619 ?
2.daca firma depaseste plafonul de scutire si a avut si alte activitati (prestari servicii,comert) este obligata sa se declare platitoare de tva?
3.daca firma devine platitoare de tva si desfasoara si alte activitati in afara codului caen 6619 cum factureaza serviciile pe cod 6619 si cele de comert din punct de vedere al tva?
4.daca firma solicita prin optiune intrarea la tva avand in vedere ca va avea si servicii de comert (ea avand cod caen 6619)
cum procedeaza ?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: activitate firma cod caen 6619-tva

#2 Mesaj de tomac »

1. nu. operațiunile respective sunt scutite fără drept de deducere. Plafonul - cifra de afaceri - este dat de "operațiuni taxabile, scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere și/sau operațiuni rezultate din activități economice pentru care locul livrării/prestării se consideră ca fiind în străinătate, dacă taxa ar fi deductibilă, în cazul în care aceste operațiuni ar fi fost realizate în România"
2. depinde - dacă a depășit plafonul din operațiuni ce constituite cifra de afaceri atunci da.
3. cele ce sunt scutite, la fel ca până acum - fără TVA. Cele ce sunt taxabile, cu TVA folosind cota corespunzătoare. Diferența majoră este la deducerea TVA. Nu se poate deduce TVA aferent activității scutite fără drept de deducere și dacă există achiziții la care nu se poate determina cărei activități îi este alocată, atunci e necesară utilizarea pro-ratei.
4. poate solicita intrarea prin opțiune - se aplică ce am scris la pct.3.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: activitate firma cod caen 6619-tva

#3 Mesaj de tudoraf841 »

multumesc mult si mai mai am o nelamurire
-la dec 2019 a depasit cifra care este compusa din 80% din venituri netaxabile si 20%din venituri din comert,in cazul acesta trebuie sa solicite intrarea la tva sau numai daca depaseste plafonul numai din activitati in afara codulu caen 6619 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: activitate firma cod caen 6619-tva

#4 Mesaj de tomac »

Am fost destul de clar când am spus că cifra de afaceri care constituie plafonul de 300.000 lei este dată de operațiuni taxabile, scutite cu drept deducere. Pe cale de consecință, dacă nu se iau în considerare operațiunile scutite fără drept de deducere, e logic că doar dacă va depăși plafonul din activități de comerț va fi obligat să se înregistreze în scopuri de TVA. Vedeți art.316 din codul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: activitate firma cod caen 6619-tva

#5 Mesaj de tudoraf841 »

multumesc mult pentru rabdare
o zi buna in continuare

Scrie răspuns