Plata in baza facturii proforme

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Plata in baza facturii proforme

#1 Mesaj de dumiter »

Buna ziua, rugamintea mea este sa ma lamuriti in urmatoarea situatie, in cazul unei SC platitoare de tva:
- in luna 11.2019 s-a platit prin banca valoarea totala in baza unei facturi proforme (nu s-a emis factura de avans), am inregistrat plata in Saga in Jurnal de banca 409=5121
- in luna 12.2019 s-a emis factura pe care o inregistrez la "Intrari", de aici mai departe nu stiu cum sa fac in Saga sa imi apara la "Intrari" factura achitata. Presupun ca trebuie sa fac in "Articole contabile" inregistrarea 401=409 cu suma aferenta si la data facturii, dar la "intrari" factura imi apare ca si neachitata.
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata in baza facturii proforme

#2 Mesaj de balazse »

Ceva nu este in regula, o data zici "la "Intrari" factura achitata" dupa care "la "intrari" factura imi apare ca si neachitata".
Pana cand nu ai efectuat o plata pentru o factura, nu iti poate aparea a fi platita.
Inregistrarea prin nota contabila nu este o solutie optima.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Plata in baza facturii proforme

#3 Mesaj de cerbui »

Operati in banca intr-o zi pe debit cu minus suma platita in avans pentru fact proforma si in aceeas zi cu semnul plus plata facturii intrate

dumiter
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Plata in baza facturii proforme

#4 Mesaj de dumiter »

Ca sa fiu sigur ca am inteles, va scriu pasii:
- pe 02.11 cand s-a facut plata sumei totale,prin banca, in baza facturii proforme(fara sa se emita factura de avans), inregistrez in "Jurnal de banca" 409=5121 15000lei
-pe 10.12 cand s-a emis factura finala inregistrez in "Jurnal de banca" suma platita cu minus 409=5121 - 15000lei si in urma inregistrarii facturii la "Intrari" fac plata. Dar inregistrarea cu minus si plata facturii, le fac cu data anterioara la care s-a platit( 02.11) sau cu data facturii(10.12) ?
Multumesc mult.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Plata in baza facturii proforme

#5 Mesaj de cerbui »

La data facturii

Scrie răspuns