Factura vouchere retur

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vincenzom37
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:47 pm

Factura vouchere retur

#1 Mesaj de vincenzom37 »

Buna ziua,

avem urmatoarea problema: suntem o societate care vinde prin platforma emag. Avem urmatoarea situatie: clientul cumpara marfa, plateste si incasam prin emag in banca, dupa care clientul returneaza marfa si i se emite de catre noi factura de retur. . Emag ii acorda clientului nostru un voucher pentru care ni se emite o "Factura vouchere retur". Aceste facturi ne sunt retinute din borderoul cu incasarile pe care ni le vireaza emag in banca. In acest moment avem:
factura vanzare 4111 = 707 / 4427 lei 119= 100 /19 ; incasare borderou emag 5121=4111 lei 119; factura retur 4111 = 707,4427 lei (-) 100/(-)19 ;
Sold client = (-)119
Cum ar trebui sa inregistram factura de vouchere retur si retinerea acesteia din incasarile in banca de la emag?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura vouchere retur

#2 Mesaj de tomac »

Invers față de cum o înregistrați atunci când nu refuză marfa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

porumbv555
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Factura vouchere retur

#3 Mesaj de porumbv555 »

Buna ziua!
Si eu m-am lovit de aceeasi situatie in luna Decembrie2021. Pana acuma nu am lucrat cu Emag. V-as ruga sa dati un raspuns mai explicit....cum se inregistreaza facturile emise de Emag: factura de voucher si respectiv factura de voucher retur,si pe ce cont contabil se pun?
Multumesc mult!

floreant
Mesaje: 148
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

Re: Factura vouchere retur

#4 Mesaj de floreant »

Buna ziua
Si eu ma confrunt de luni de zile cu aceiasi situatie.Am scris la Emag pentru ca nu mi se pare corect sa primesc aceasta factura dar nu am primit raspuns. Practic am livrat marfa.s-a returnat,s-a incasat.Emag ar tebui sa-si retina suma pe avizul de plata. De fapt care este situatia-clientul cand a returnat marfa nu a solicitat restituirea sumei ci transfirmarea in card cadou urmand sa cumpere ulterior de pe platforma in baza cardului cadou. Din acest moment consider ca numai este treaba firmei mele intrucat pers respectiva va cumpara de pe platforma emeg de la alta firma. Am inreg in felul urmator. Emag o fi inreg aceasta factura pe clienti?
4111=707/4427
4111=707/4427 -
5121=5328
5328=401
401=5121 cu suma retinuta de emag pe aviz

porumbv555
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Factura vouchere retur

#5 Mesaj de porumbv555 »

Ce nu inteleg eu este ca: factura voucher retur este factura de storno sau nu?...avand in vedere ca factura voucher initiala nu am primit
La mine situatia este in felul urmator: clientul comanda...facturez produsul+transport 522 lei. Incasez prin Emag 522 lei. Clientul nu mai doreste produsul...stornez factura 522 lei. In acest timp Emag imi factureaza mie factura voucher retur,care este fara tva ,de 500 lei si factura de comision 60,62 lei, si inca o factura de stornare de -78,30 lei. Eu platesc catre Emag 500 lei si imi ramane de incasat de la Emag diferetnta dintre 60,62-78,30,adica17,68 lei. Dar raman si cu factura storno a clientului suspendata,adica nestinsa.Ma gandesc ca Emag i-a returnat clientului banii inapoi....sau nu stiu ce a facut cu ei :( .Nu stiu ce nu am facut bine...daca mai trebuia Emag sa imi emita ceva factura...... . Oricum foarte greu poti sa discuti cu cei de la Emag.
Daca ar putea cineva sa ma lamureasca as fi foarte bucuroasa

floreant
Mesaje: 148
Membru din: Vin Apr 29, 2011 12:34 pm

Re: Factura vouchere retur

#6 Mesaj de floreant »

Emag retine suma de la noi dar nu returneaza clientului pentru ca acesta solicita sa-i transforme in card cadou pentru a face cumparaturi ulterior. De asta spun ca este treaba lui emag si a clientului in nici-un caz a noastra.Consider ca noi nu trebuie sa primim aceasta factura de la emag. Emag spune ca este factura retur dar face facura catre noi cu plus ca si cum noi achizitionam cardul cadou.

porumbv555
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Factura vouchere retur

#7 Mesaj de porumbv555 »

in situatia mea ,cred ca, clientul a solicitat banii inapoi

Emag spune ca este factura retur dar face facura catre noi cu plus ca si cum noi achizitionam cardul cadou. EXACT

popac60
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: Factura vouchere retur

#8 Mesaj de popac60 »

Buna ziua, astazi este prima data cand ma-ntalnesc si eu cu aceasta situatie. Consider ca este corect, intrucat clientul returneaza produsele, insa nu solicita banii in schimbul produsele returnate, ci alege sa primeasca un card cadou de la Emag. Furnizorul nu-i mai restituie banii clientului in aceasta situatie, ci Emag emite acest card cadou, i-l da clientului care timp de 30 zile poate achizitiona produse (gratuit) de valoarea cardului cadou. Insa aceasta nu poate ramane cheltuiala EMag-ului, astfel ca acesta i-l refactureaza furnizorului.

Scrie răspuns