Cifra de afaceri TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nastasachei
Mesaje: 37
Membru din: Lun Iul 01, 2019 1:11 pm

Cifra de afaceri TVA

#1 Mesaj de nastasachei »

Buna seara,

am o companie platitoare de tva trimestrial (tva la incasare). La sfarsitul anului 2019, cifra de afaceri este 473.000. In fereastra 'inchidere luna' din Saga, cifra de afaceri TVA este egal cu cifra de afaceri, respectiv 473.000, deci raman la perioada fiscala trimestriala.

Declaratia 094 calculeaza insa cifra de afaceri 493.000 si suma se verifica cu valoare livrarilor din jurnalul de vanzari 01.01.2019-31.12.2019 (care insa contine o vanzare de active fixe, ce in mod normal nu ar trebui sa intre in calculul cifei de afaceri TVA). Asta inseamna schimbarea vectorului fiscal, trecere la perioada fiscala lunara!

Am actualizat de cateva ori baza de date, dar cifrele nu s au schimbat.
Spuneti mi va rog, unde este eroarea? Care este cifra de afaceri corecta?
va multumesc anticipat pentru raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cifra de afaceri TVA

#2 Mesaj de tomac »

nu confundați cifra de afaceri de la art.316 cu plafonul folosit la 094 calculat ca cifră de afaceri definită pe art.322. Plafonul de 100.000 EUR se calculează pe baza datelor din decont. Sunt chestiuni distincte acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Cifra de afaceri TVA

#3 Mesaj de stroer1948 »

Stiu ca s-a mai discutat, dar as vrea sa mai improspatez un pic memoria:
1. Cifra de afaceri TVA din ecranul Inchidere Luna (SAGA), este cea de ala Art. 316 si Art. 310 - pentru stabilirea plafonului de scutire pentru intreprinderile mici de 300.000 lei.
Cu toate acestea, se primesc avertizari atat pentru CA conform art. 316 cat si pt CA conform art. 322, desi de cele mai multe ori CA conform art. 322 nu corespunde cu cea din deconturi.

Imagine <<<< Art. 316 si Art. 310
Imagine <<<< Art. 322 (perioada fiscala)

2. Pentru stabilirea CA conform art. 322, ce randuri se iau in calcul din decont?
Este corect: Rd.19 - rd.1- rd. 2- rd.5 - rd.6 - rd.7 - rd.8 - rd.12- rd.13 - rd.14 - rd.15 ?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Cifra de afaceri TVA

#4 Mesaj de stoicat »

,,Pentru schimbarea perioadei fiscale se iau în considerare rândurile din decontul de TVA de pe coloana bază pe partea de colectat, mai puțin partea legată de achiziții cu taxare inversă din țară. Nu cifra de afaceri contabilă este cea care contează."TomaC

Eu am calculat CA pentru TVA=rd.9+10+13+14
Nota:
- nu am livrari cu cota 5%;
- nu am comert intracomunitar si in afara UE

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cifra de afaceri TVA

#5 Mesaj de tomac »

Vedeți în pagina cu 094 cifra de afaceri pentru TVA. Așa cum spune acolo, în închideri, e o estimare. Sunt atât de multe situații care pot influența acea cifră încât acolo se afișează o estimare pe care utilizatorul este dator să o verifice. Nu uitați că nu programul este cel care decide în locul contabilului dacă un plafon sau altul e depășit sau dacă trebuie luată o decizie sau nu.
Pe același principiu sunt și atenționările ANAF de la 112. Nu înseamnă că e ceva în neregulă ci că trebuie acordată atenție la acele probleme și dacă utilizatorul decide că e corect ce a făcut atunci e ok, altfel să corecteze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns