Stoc 0, sold negativ

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Stoc 0, sold negativ

#1 Mesaj de stroer1948 »

Am descoperit ca la un articol de tip marfa, am stoc 0 bucati, si sold -100.
Habar nu am cum am ajuns in situatia asta. Cum as putea sa reglez ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stoc 0, sold negativ

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine este ca luna inainte de inchidere sa mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" -> si sa rulezi fiecare pozitie.
Pentru a remedia problema o solutie ar putea fi sa mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "reglari descarcare" -> si utilizeaza butonul "reglare automata la toate articolele".
Atentie, ca inainte de a rula aceasta optiune sa fie inchisa luna precedenta, ca reglarea sa se realizeze pe luna pe care doresti sa il inchizi.
Sa ne zici ce ai reusit.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Stoc 0, sold negativ

#3 Mesaj de stroer1948 »

Am incercat asa, dar nu am reusit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stoc 0, sold negativ

#4 Mesaj de balazse »

In mod normal trebuia sa remedieze.
Verifica la "situatie-listari" -> "fise articole" -> selectezi articolul dorit si perioada in care ai avut achizitii si vanzari -> in partea dreapta apasa pe ">>" ai atunci iti apar in plus coloanele "stoc" si "sold" si vezi de unde provine diferenta.
Daca nu este intr-o luna care il mai poti deschide, atunci mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "operatii speciale" si pe un rand, adaugi o incarcare cu cantitate 1 si valoare zero, validezi, cupa care o descarcare cu cantitate 1 si valoarea din stoc, validezi.

lungul313
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 27, 2021 1:45 pm

Re: Stoc 0, sold negativ

#5 Mesaj de lungul313 »

la mine in situatia unui stoc negativ ...a trebuit sa caut pe langa solutiile oferite mai sus , in Operatii- bonuri de consum ...si sa sterg inregistrarea pentru aputea inchide luna ....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stoc 0, sold negativ

#6 Mesaj de tomac »

Reglare descărcare din operații speciale se folosește pentru astfel de situații. Se dă adaug, se introduce ultima zi a lunii în care se face reglarea și se introduce codul de articol apoi apăsați salvez.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns