Achizitii servicii intracomunitare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
tomac

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#46 Mesaj de tomac »

Nu este deductibil decât dacă pe factură, furnizorul înscrie cod de TVA de România. Dacă nu o face și facturează cu TVA nu vorbim de achiziții intracomunitare, iar TVA se va include în prețul de achiziție fiind o taxă nerecuperabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

savua735

#47 Mesaj de savua735 »

Furnizorul a inscris codul de TVA al clientului meu pe factura. Am inregistrat-o cu taxare inversa, la valoarea integrala (adica am scris la pret toata valoarea facturii, inclusiv TVA) si am declarat-o asa in 390. E o mica teapa pentru ca clientul meu nu-si deduce acea TVA. Am purtat o discutie pe mail cu reprezentantii din Romania ai societatii din Germania, dar nu m-am inteles cu ei, considera ca facturile sunt emise corect.

pinteae

#48 Mesaj de pinteae »

Codul de TVA al clientului tau, unde se afla inscris pe factura? La datele cumparatorului? In acest caz, cine este cumparatorul?
Daca nu s-a aplicat regula livrarii intracomunitare de bunuri, ci s-a considerat o librare interna de bunuri (taxata in Germania), atunci nu trebuie sa o transmiti prin D390.
Eugen Pintea

savua735

#49 Mesaj de savua735 »

Clientul meu este cumparatorul si codul de TVA este inscris la datele lui. Este vorba de un software pentru care se emit facturi lunare ca un abonament.

Scrie răspuns