Achizitii servicii intracomunitare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#46 Mesaj de tomac »

Nu este deductibil decât dacă pe factură, furnizorul înscrie cod de TVA de România. Dacă nu o face și facturează cu TVA nu vorbim de achiziții intracomunitare, iar TVA se va include în prețul de achiziție fiind o taxă nerecuperabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#47 Mesaj de savua735 »

Furnizorul a inscris codul de TVA al clientului meu pe factura. Am inregistrat-o cu taxare inversa, la valoarea integrala (adica am scris la pret toata valoarea facturii, inclusiv TVA) si am declarat-o asa in 390. E o mica teapa pentru ca clientul meu nu-si deduce acea TVA. Am purtat o discutie pe mail cu reprezentantii din Romania ai societatii din Germania, dar nu m-am inteles cu ei, considera ca facturile sunt emise corect.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#48 Mesaj de pinteae »

Codul de TVA al clientului tau, unde se afla inscris pe factura? La datele cumparatorului? In acest caz, cine este cumparatorul?
Daca nu s-a aplicat regula livrarii intracomunitare de bunuri, ci s-a considerat o librare interna de bunuri (taxata in Germania), atunci nu trebuie sa o transmiti prin D390.
Eugen Pintea

savua735
Mesaje: 37
Membru din: Joi Sep 16, 2010 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#49 Mesaj de savua735 »

Clientul meu este cumparatorul si codul de TVA este inscris la datele lui. Este vorba de un software pentru care se emit facturi lunare ca un abonament.

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#50 Mesaj de edena17 »

Buna ziua, va rog luminati-ma! Firma neplatitoare de TVA, dar cu cod special, are facturi de Bolt , prestarea in Portugalia, dar pe codul de neplatitor, nu pe codul special. Facturile sunt cu TVA de Portugalia. Am incercat sa le introduc la intrari valuta, taxare inversa, sa mai platesc TVA si in Romania, la total factura, dar Saga le recunoaste ca fiind transport si imi apare "Pozitii tarifare" Cum fac? Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#51 Mesaj de tomac »

Butonul "Poziții tarifare" apare doar dacă la codul de țară a furnizorului este aleasă o țară din afara UE.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#52 Mesaj de edena17 »

Multumesc!

Scrie răspuns