Achizitii servicii intracomunitare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bojanm
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Achizitii servicii intracomunitare

#1 Mesaj de bojanm »

Buna ziua, am o problema legata de o factura emisa de Booking ptr comision,Firma este neplatitoare de TVA, a primit codul de TVA ptr achizitii servicii intracomunitare. De la finante mi s-a spus ca trebuie sa plateasca Tva la comisionul respectiv, ceea ce eu nu stiu este: cum inregistreaz d.p.d.v contabil ca sa imi iasa TVA de plata?
Factura este inregistrata in intrari valuta desi factura primita de la Booking este in lei
628=401
4426=401
inchidere tva se face in program 4427=4426 , in balanta ambele conturi ( soldurile finale ) sunt cu 0
Cum inchid Tva-ul sa mi se evidentieze suma de plata?
Va multumesc anticipat!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#2 Mesaj de pinteae »

Societatea nefiind platitoare de TVA pentru operatiuni interne, TVA aferent achizitiei de servicii intracomunitare, nu se evidentiaza prin contul 4426.
TVA datorata bugetului de stat reprezinta o cheltuiala pentru societate. Fiind o taxa nerecuperabila, valoarea TVA intra in costul de achizitie a serviciului.
Contul prin care se evidentiaza TVA, poti sa-l configurezi prin ecranul "Conturi automate" din configurare societati.
Contul se adauga in casuta "Ch. TVA neded.leasing"
TVA datorata BS o declari prin formularul D301
Eugen Pintea

tents
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 31, 2018 2:16 pm

ajustari de tva

#3 Mesaj de tents »

Buna ziua,

Am si eu o situatie. In luna septembrie 2019 am achizitionat 2 utilaje din 2 tari din UE. Am cumparat utilajele fara tva eu fiind platitor de tva. In luna ianuarie 2020 am renuntat la tva si am intrebat la finante ce se intampla in cazul in care am achizionat acel utilaj in septembrie fara tva. Mi s-a spus ca adun tva-ul celor 2 utilaje il impart la 5 ani si ca in anul 2019 tva-ul va fi deductibil iar pe ceilalti 4 ani se fac ajutari de tva. Intrebarea mea este cum se fac aceste ajustari de tva? ce conturi folosesc? se plateste la stat in fiecare luna? de cand trebuie sa incep sa fac ajustarile? din luna februarie 2020?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#4 Mesaj de pinteae »

Pentru ianuarie vei depune un decont de TVA prin care vei evidentia ajustarea de TVA pentru perioada ramasa (4 ani). TVA rezultat din ajustare are scadenta platii pana la data de 25 februarie, inclusiv. Poti folosi contul sau un analitic al contului 635.
Eugen Pintea

furduia399
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#5 Mesaj de furduia399 »

buna ziua, imi ianuarie 2020 am avut achizitii intracomunitare de bunuri, am doar factura fara TVA, firmele sunt amandoua platitoare de tva,nu am nici un document ce se cere de la 1 ian 2020 ( CMR, declaratie...) trebuie sa platesc TVA-ul? daca da, unde? in saga inregistrez fact la intraci in valuta si la tip aleg factrua? depun si 390?Multumesc

necsutg
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2016 3:16 pm

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#6 Mesaj de necsutg »

Buna ziua,

Am si eu o factura de revizie pentru un autoturism achizitionat din Germania. Revizia s-a efectuat in Germania si s-a emis factura, insa, desi am facut dovada inregistrarii in scopuri de TVA si VIES, acestia ne-au emis factura pentru servicii in care au inclus si TVA 19%, ei fiind inregistrati in scopuri de TVA si VIES. Factura este achitata integral. Cum pot inregistra aceasta factura in Saga?
Va multumesc frumos,

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#7 Mesaj de ovidiuo »

Intrari Valuta -> Tip "Factura" -> Valoarea totala a facturii (cu TVA) ... cont de cheltuiala (611, 628 .. ce preferi).

necsutg
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2016 3:16 pm

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#8 Mesaj de necsutg »

Va multumesc frumos pentru raspuns!! O zi frumoasa!

furduia399
Mesaje: 26
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#9 Mesaj de furduia399 »

furduia399 scrie: Joi Feb 20, 2020 1:23 pm buna ziua, imi ianuarie 2020 am avut achizitii intracomunitare de bunuri, am doar factura fara TVA, firmele sunt amandoua platitoare de tva,nu am nici un document ce se cere de la 1 ian 2020 ( CMR, declaratie...) trebuie sa platesc TVA-ul? daca da, unde? in saga inregistrez fact la intraci in valuta si la tip aleg factrua? depun si 390?Multumesc
Sau documentele care se cer de la 1 ian 2020 se refera doar la livrari de bunuri?

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#10 Mesaj de berard »

Buna ziua. O societate SRL neplatitoare de TVA,are cod special de TVA pentru operatiuni intracomunitare.Lucreaza cu AMAZON .
Cumpara si vinde Marfa in UE ex. Anglia.Are cod special de tva pentru Anglia
.Cum inregistrez marfa cumparata din Anglia?
Pentru marfurile vandute prin AMAZON imi factureaza tva-ul din facturile de vanzare ,facturi pe care le emit ei (Amazon)
Am completat declaratia 301 din program SAGA. TVA datorat apare 0.Trebuie sa calculez manual 19% tva,asa cum mentioneaza in instructiunile de completare? Va rog ajutor.
Platesc TVA la Marfa cumparata din Anglia, unde am cod de tva special pentru Anglia, sau nu. si cum trebuie sa apara in 301> cu TVA 0 ,sau calculez 19% tva datorat.Multumesc anticipat sunt sigura ca ma veti lumina

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#11 Mesaj de paund852 »

achizitii servicii si bunuri intracomunitare cu taxare inversa operate pe tip T pana in luna mai 2020 nu le trece in jurnalul de vanzari incepand cu iunie apar in jurnalul de vanzari, stiti ceva?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#12 Mesaj de roncovf »

@paund852, da, asa e, am trimis mail la saga si, cica "Programul a procedat astfel dintotdeauna"
:shock: incearca sa le scrii si tu sa vedem raspunsul

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#13 Mesaj de paund852 »

asta inseamna sa listam jurnalul de vanzari din urma?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#14 Mesaj de roncovf »

eu nu listez nimic, pe mine ma enerveaza ca acum apar in JV achizitiile intracomunitare si as vrea sa le scot

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitii servicii intracomunitare

#15 Mesaj de pinteae »

Inteleg ca firma cumpara si vinde marfuri pe teritoriul Angliei. Pentru aceste operatiuni foloseste codul de TVA atribuit de Anglia. Banuiesc ca in Anglia opereaza printr-un sediu permanent. Acelui sediu permanent i s-a atribuit codul de TVA. Inseamna ca are obligatia depunerii declaratiei de TVA in Anglia, nu in Romania. Acolo declara si plateste TVA. Nu trebuie sa depui D301 in Romania.
Eugen Pintea

Scrie răspuns