Inregistrare arenda

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
irimiam707
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 07, 2018 12:50 pm

Inregistrare arenda

#1 Mesaj de irimiam707 »

Am si eu o problema la care nu am gasit rezolvare. Am foarte multe persoane cu arenda agricola. De fiecare data introduc persoana,CNP, suma, localitate.... apoi blochez la sf lunii, luna urmatoare iar ii scriu si am cate 200-300-400 in lunile de varf. Nu pot sa import dintr-un fisier excel un anumit format sau o alta modalitate de a nu introduce iar si iar. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare arenda

#2 Mesaj de balazse »

Sa clarificam.
Unde introduci persoanele in cauza (la "intrari" sau la "salariati")?
De ce le blochezi la sfarsit de luna?

tamasa839
Mesaje: 24
Membru din: Vin Sep 17, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#3 Mesaj de tamasa839 »

Persoanele se introduc la furnizori si raman acolo, nu trebuie introduse de fiecare data. Se introduc doar persoanele noi.

tuguif530
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#4 Mesaj de tuguif530 »

beneficiari de arenda se introduc la salariati nume prenume tip arenda CNP judet suma bruta, se merge pe stat dec.209 acualizare date zilieri drepturi de autor arenda apoi d112 actualizare
daca arenda se platesete in luna dec.2019 se pune ultima zi de lucru 31.12.2019, in situatia ca se mai plati arenda in sept 2020 si sunt aceleasi persoane se pune la ultima zi de lucru 30.09.2020 (cu validare state pana la august 2020) se competeaza suma brut pt 2020

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare arenda

#5 Mesaj de ovidiuo »

@tuguif530: Nimic nu am inteles .. ia recititi si dvs. - va iese ceva ?!

irimiam707
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 07, 2018 12:50 pm

Re: Inregistrare arenda

#6 Mesaj de irimiam707 »

tuguif530, asa fac. Cand termin o luna completez ultima zi de lucru sa pot lucra apoi luna urmatoare. E greu sa caut o persona in luna urmatoare prin cei deja ap vreo 2200 de pozitii. Balazse daca nu blochez, sau trec ultima zi de lucru din luna..mi-i preia si luna urmatoare. Introduc in salariati. ma gandeam la o solutie de import cumva dintr-un excel.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#7 Mesaj de paturcai »

Deocamdata, dupa ce se introduc la salariati, cei care vor primi arenda, trebuie sa aiba ultima "zi de lucru" sfarsitul lunii in care primesc arenda.
Ca sa poata fi "prinsi" in D112, cei ce primesc sume din arende se trec la SALARIATI, iar apasand butonul LISTA (care se afla in coltul din dreapta sus) se alege (undeva la jumatatea ecranului): PF care realizeaza venituri din arendare......
Se trece ultima "zi de lucru" ultima zi din luna in care vor primi veniturile din arenda.
In situatia in care vor primi si luna urmatoare, vom trece ultima zi din luna in care primesc acele sume.
Admitem ca dupa aceea vor mai avea de primit bani peste 6 luni. Foarte bine, peste 6 luni (au primit in februarie si mai primesc in august) am sa trec ultima zi de lucru 31.08.2020 ca sa nu mai apara in luna urmatoare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare arenda

#8 Mesaj de balazse »

Daca nu se retine sanatate, atunci se pot inregistra si prin meniul "intrari".
Ca si o parere personala, daca aceste persoane sunt introduse la "salariati" (evident la "tip" fiind selectat "arenda") in stat de plata/D.112 ar trebui sa fie preluati doar acele persoane la care au fost completate date in partea de jos in tabelul pentru veniturile realizate pentru acea luna, astfel nu mai este nevoie sa se tot foloseasca optiunea "ultima zi de lucru".
Poate ar trebui sa trimiteti un e-mail cu aceasta modificare, desi nu prea cred ca se va modifica ceva, deoarece l-ar fi facut pana acum, dar merita incercat.

tuguif530
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#9 Mesaj de tuguif530 »

Irimiam707 SAGA e bun pentru cei care au un nr.de arendatori mic pana in 100 max.200.Am firma cu un nr. de peste 2000 cum spui tu si are soft special pentru arenda care genereaza D112 xml si cu xml-ul pentru salariati din SAGA se face un singur fisier si cu DUK se transmite.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#10 Mesaj de cristeae »

Iata cum fac eu, am introdus arendatorul in ecranul salariati, in partea de jos am trecut ultima zi din luna, suma, explicatii arenda, am trecut ultima zi de lucru (31.03.2020). La statul de plata imi apare doar in martie, in luna urmatoare nu mai apare. Sa zicem ca-i mai dau arenda in luna iulie. Ma duc pe arendatorul respectiv modific si in partea de jos adaug 31.07.2020 suma si la explicatii arenda. Data ultimei zi de lucru se modifica automat 31.07.2020. In stat imi apare doar in luna iulie. Asa am evidenta daca intru pe arendatorul respectiv vad cand i-am dat arenda si suma. Sper ca am explicat bine si va sunt de ajutor.

tuguif530
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#11 Mesaj de tuguif530 »

asa fac si eu

vlada78
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 13, 2023 9:34 am

Re: Inregistrare arenda

#12 Mesaj de vlada78 »

Buna seara.
Este prima data cand lucrez cu arenda si din ce am mai citit am inregistrat salariati noi (persoanele care primesc arenda) ,la tip am completat arenda,la salariu am completat suma bruta ,in detalii am completat ca se retine impozit arenda.
Am facut statul de plata ,mi-a calculat impozitul. Cand am vrut sa platesc am facut nota 401-5311 doar ca nu aveam furnizor cu numele respectiv. Dupa mai multe intrebari printre colegi care mi-au zis ca ei introduc persoanele respective in furnizori si din detalii specifica ca are impozit arenda ,am zis sa fac si eu asa. Am operat in intrari de tip R furnizorul respectiv,la articol am trecut ,,arenda" si a fost ok. M-am dus sa sterg salariatii pe care i-am bagat initial (cei cu arenda)si imi da mesaj ca exista operatiuni in lunile precedente iar eu nu am nimic. Va rog daca ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat

tuguif530
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#13 Mesaj de tuguif530 »

in configurare salarii contari am predefinit chelt.cu arenda 612= 461.1 cu un analitic drepturi arenda.
Cand statul e facut la NCapare 612=461.1
plata 461,1 = 5311 sau 5121 pt cei platiti prin banca.

tuguif530
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Inregistrare arenda

#14 Mesaj de tuguif530 »

corectez contul nu 461,1 ci 462,1

Scrie răspuns