Situatie stocuri furnizor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
panaitg
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 08, 2007 12:00 am

Situatie stocuri furnizor

#1 Mesaj de panaitg »

Buna ziua. Cand vreau sa am situatia stocurilor deschid situatie stocuri.Per total situatia stocurilor la toti furnizori presupun ca este OK dar....daca vreau si selectez situatia stocuri la furnizorul Popescu SRL este dezastru adica stocul dat de Saga nu este cel real si de aici discutii cu furnizorul Popescu SRL si cu gestionarii mei. Adica fac stocul pe furnizorul respectiv prin inventariere si acest stoc nu este cel dat de saga. Eu folosesc Saga C+ MarketLine cuplate on line cu casa de marcat si am vanzare en detail pe coduri de bare. Nu pot sa cred si nici nu vreau sa accept ca este o eroare de soft. Daca cineva s-a mai lovit de aceasta problema si are o solutie il rog respectuos sa o spuna. Deci daca furnizorul Popescu SRL are un nr.redus de produse solutia este sa-i fac inventar si sa am astfel situatia reala a stocului sau si sa fac o plata reala bazata pe un stoc real.Dar daca alt furnizor Ionescu SRL are un nr.mare de produse imi este greu sa fac toata ziua buna ziua inventar ca sa stiu stocul real . Nu mi se pare corect ca acest program sa anunte ca pot selecta stoc furnizor Popescu SRL si sa-mi dea un stoc eronat. Am sa fiu si mai explicit.Eu am furnizori cu plata la vanzare,deci s-a vandut produsul eu fac plata.Totul este pe cod de bare si vanzarea este prin Marketline cuplat cu Saga C.Daca scot din saga stocul la furnizorul Popescu SRL este o valoare care nu este reala,pentru ca daca fac stocul fie prin inventariere fie din fisa de magazie,fisa articol si le adun da situatia reala.Atentie,nu exista lipsuri sau produse vandute altfel decat prin saga+marketline.Eroarea este clara si se produce de fiecare data si este aleatoare.Credeti ca exista o solutie ptr a avea stoc furnizor real,atentie nu stocuri furnizori ci stoc la furnizorul Popoescu SRL. In esenta prin situatie stocuri stocul la furnizor nu este corect dar prin multa munca si din fisa articol este corect. Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Situatie stocuri furnizor

#2 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa trimiti e-mail echipei Saga cu o salvare de baza de date?
In mod normal ei ar putea spune o opinie la vizualizarea bazei de date.
Sa ne zici si noua cum s-a finalizat.

panaitg
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 08, 2007 12:00 am

Re: Situatie stocuri furnizor

#3 Mesaj de panaitg »

Da,am trimis si raspunsul confirma ce spun. Intrebarea mea era daca se poate rezolva aceasta problema,a stocului la un furnizor,altfel decat din situatie stocuri ?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Situatie stocuri furnizor

#4 Mesaj de hucecd »

Daca la articolele aprovizionate de la furnizor completezi grupa.

panaitg
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 08, 2007 12:00 am

Re: Situatie stocuri furnizor

#5 Mesaj de panaitg »

Da,corect .Dar problema este ca daca de acum incolo pot sa fac si asa voi face,deci problema este um fac la cele din trecut ptr ca luate pozitie cu pozitie si modificat/adaugat grupa este munca de sisif Multumesc hucecd

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Situatie stocuri furnizor

#6 Mesaj de hucecd »

Daca am baza de date pot rezolva eu in maxim 30 minute. Sau cu AnyDesk de la distanta. Am o solutie chiar daca sunt mii de articole.

panaitg
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 08, 2007 12:00 am

Re: Situatie stocuri furnizor

#7 Mesaj de panaitg »

Multumesc din suflet.Eu nu prea le am cu IT,dar voi apela la cineva si vom face la momentul stabilit de comun acord.Inca odata un multumesc sincer

Scrie răspuns