absente nemotivate in 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

absente nemotivate in 112

#1 Mesaj de davidb1007 »

Buna seara. Am observat ca orele in care salariatul este absent nemotivat, trecute in stat manual la detalii, nu se duc automat la ore suspendate in decl. 112, raman la pozitia ,,Ore lucrate efectiv în luna,,.
Daca vreau sa apara corect suspendate in 112, ori completez la concedii in concediu fara plata, ori aleg suspendare, iar daca fac asta, pe statul de plata, orele vor aparea la CFP, ceea ce iar nu mi se pare corect.
Avand in vedere ca zilele de absente despre care vorbesc sunt suspendate in Revisal, iar baza de calcul o duce corect, nu e normal sa apara asa in 112.
Pareri?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: absente nemotivate in 112

#2 Mesaj de septimiuv »

Absențele nu suspendă contractul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: absente nemotivate in 112

#3 Mesaj de tomac »

Absențele nemotivate pot duce la suspendarea contractului, dar....absențele pot fi exprimate și doar în ore/zi nu în zile complete de lucru. Adică azi are absențe 2 ore și lucrează 6. În această situație suspendarea în revisal este imposibilă.
Pentru cazul în care aveți absențe suspendate în revisal nu folosiți absențe ci suspendare în ecranul de concedii, suspendări...
În cazul în care aveți absențe care nu sunt suspendate în revisal folosiți câmpul de absențe. În 112 puteți modifica numărul de ore lucrate. Aici e o problemă însă a interpretării de către ANAF a ce înseamnă ore nelucrate. Pentru ANAF orice oră nelucrată este, implicit, oră suspendată. Asta deși codul muncii folosește atât la CFP cât și la absențe textul "poate fi suspendat", adică acordă o posibilitate angajatorilor nu le stabilește o obligație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: absente nemotivate in 112

#4 Mesaj de davidb1007 »

Absentele pot suspenda contractul, daca e vorba de zile intregi, maxim 3 si daca e reglementat in RI. Acest caz specific ma interesa.
Discutia despre ,,contractul poate fi suspendat in cazul absentelor nemotivate" cred ca am mai avut-o pe acest forum, dar si cu organele ITM. Este o cauza pierduta, va spun din experienta mea. :D
Ar fi bine sa avem posibilitatea in Saga sa suspendam aceste absente. Doar o sugestie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: absente nemotivate in 112

#5 Mesaj de tomac »

Operați o suspendare în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: absente nemotivate in 112

#6 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua,

va rog sa ma autati cu un CFP

am un angajat cu cerere de concediu fara plata intre 3_20 ianuarie, s-a operat in revisal concediul fara plata

in SAGA la salarii - concedii, ce trebuie sa selectez

1.concediu fara plata
2. suspendare

multumesc mult

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: absente nemotivate in 112

#7 Mesaj de mantogp710 »

Concediu fara plata

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: absente nemotivate in 112

#8 Mesaj de nastasea526 »

multumesc mult

Scrie răspuns