GESTIUNE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

GESTIUNE

#1 Mesaj de racoltam »

Buna ziua ,

Doresc sa tin gestiune global valoric la pret de intrare si nu stiu daca se poate .Am program SAGA cu stocuri .Pana acuma am tinut pe unitate de produs la pret de intrare . Ma poate ajuta cineva?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: GESTIUNE

#2 Mesaj de tomac »

Se poate. Creați gestiunea global valorică în Fișiere-Gestiuni. Culegeți datele de intrare/ieșire pe nedefinit.
Dacă doriți să mutați produsele din cantitativ-valoric în global valoric, folosiți ecranul de transferuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

Re: GESTIUNE

#3 Mesaj de racoltam »

Am configurat gestiunea dar la inchidere de luna imi face nota 607-371 cu pretul de vanzare . Stocul meu este la pret de achizitie. Daca se poate sa faca nota la pret de achizitie.

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: GESTIUNE

#4 Mesaj de tomac »

A..., global-valoric la preț de achiziție nu se poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

Re: GESTIUNE

#5 Mesaj de racoltam »

Multumesc ... va doresc spor la lucru.

pistole681
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 18, 2015 9:41 am

proces verbal de modificare pret

#6 Mesaj de pistole681 »

Salut,
am si eu o nelamurire, poate ati intalnit si voi...
De ani de zile, vreo 11, folosesc gestiunea cantitativ-valorica la pret de vanzare. Anul acesta a trebuit sa creez o noua baza de date in Saga. Am preluat corect stocurile din gestiunea respectiva, atat la pret de achizitie cat si la pret de vanzare, iar in cursul lunii Ianuarie a trebuit sa fac o modificare de pret introducand un pv de modificare pret. De cand am introdus acest pv, in situatia stocurilor la pret de vanzare, imi recalculeaza soldul initial la pretul modificat. Deci, daca listez aceasta situatie inainte de a valida pv, am sold initial la pret de vanzare bun, dupa ce validez acest pv, mi se modifica soldul initial. Raportul de gestiune este bun.
Am trimis deja un mail de lamurire la Saga dar in loc de lamurire, mi s-a spus ca raportul de gestiune nu e relevant si ca sa renunt la cantitativ-valorica la pret de vanzare....
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: GESTIUNE

#7 Mesaj de septimiuv »

Au dreptate, renunță.

Scrie răspuns