Rectificative D394

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
murgeaa61
Mesaje: 39
Membru din: Mie Mai 28, 2008 12:00 am

Rectificative D394

#1 Mesaj de murgeaa61 »

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoare problema:
Am preluat o societate la inceputul anului 2019, anterior evidenta contabila era condusa intr-un alt soft decat Saga, soft pentru care nu mai exista suport. Acum ca urmare a unor controale ANAF s-a constatat ca societatea a declarat achizitii lunare de la un furnizor (cu facturi lunare) in perioada 2014-2018 pe un cod fiscal eronat (apartinand in fapt unei alte societati). Acum eu ar trebui sa fac rectificative D394 pentru perioada respectiva (adica vreo 60 bucati). Din programul vechi se pare ca nu mai pot genera declaratiile din nou. Eu am gasit declaratiile in format pdf salvate si cu semnatura persoanei ce le-a semnat la vremea respectiva, insa nu reusesc sa sterg semnatura electronica respectiva si sa le deblochez pentru a putea modifica in ele. In forma completata si nesemnata nu le am.
Stie cineva cum pot debloca/modifica declaratiile 394 vechi (sunt si mai multe versiune in intervalul respectiv) sau genera informatiile din ele astfel incat sa le pot prelua din nou in alte declaratii rectificative?
Sa le introduc manual pe toate ma ia cu ameteala, fiecare are 15-30 pagini.
Multumesc de rabdare.

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificative D394

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca ar fi facturi clienti emise si nedeclarate in D394, in luna emiterii acestora(perioadei fiscale) trebuie sa depui o declaratie rectificativa pentru luna respectiva, dar tu vorbesti de furnizori. Eu asi storna facturile de pe furnizorul declarat eronat si le-asi repune pe furnizorul corect in luna in curs si s-ar regla prin D394 ce urmeaza sa o depun.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rectificative D394

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MurgeaA61
Cred ca ar fi posibil sa salvezi fisierul XML atasat la declaratie, pe care modifici datele necesare si generezi fisierul pdf prin DUKItegrator pe baza fisierului XML.

murgeaa345
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 20, 2010 12:00 am

Re: Rectificative D394

#4 Mesaj de murgeaa345 »

Ceva de genul asta m-am gandit si eu, legat de fisierul xml, atasat la D394. Am incercat sa-l salvez si sa-l restaurez intr-o D394 goala, insa nu functioneaza...sau nu fac eu ceva bine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Rectificative D394

#5 Mesaj de balazse »

Nu am mentionat nimic de restaurare.
Fisierul XML il deschizi cu Notepad, faci modificarile necesare, salvezi si inchizi, dupa care il validezi cu DUKIntegrator.

Scrie răspuns