DROP SHIPPING COMBINAT CU LIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

DROP SHIPPING COMBINAT CU LIC

#1 Mesaj de els »

Buna ziua,

Apelez din nou la expertiza Dvs cu urmatorul caz pe care nu stiu cum sa-l interpretez:

- Firma B din BG (platitoare de TVA) cumpara marfa de la firma A din China
-B vinde marfa firmei C din Ro (platitoare de TVA)
- C vinde mai departe catre firma D din PL (platitoare de TVA).
Transportul se face direct din CHINA catre firma D din Polonia Care va face si importul pe teritoriul UE.

Cum trebuie sa factureze B catre C si C catre D dpdv al TVA?
Cine declara in D390 , daca trebuie sa declare careva?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DROP SHIPPING COMBINAT CU LIC

#2 Mesaj de tomac »

B nu face AIC pentru că nu este cazul
C nu face LIC pentru că nu transportă nimic nicăieri.
B face importul în PL nu-l poate face D. Eventual îl face ca reprezentant sau în numele lui B.
C trebuie să se înregistreze în PL în scopuri de TVA și va vinde local către firma din PL.
Dacă importul s-ar fi realizat în RO și de aici C vindea și avea transport către D atunci discutam despre LIC.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

Re: DROP SHIPPING COMBINAT CU LIC

#3 Mesaj de els »

Dar D(PL) prezinta factura de la C(RO) la vama in Polonia chiar daca marfa vine din China.El cumpara marfa de la C(RO).

Am mai avut situatia in care A(RO) cumpara marfa de la B(China), o vinde catre C (PL) , dar marfa se duce direct din China catre Polonia si polonezul face importul pe teritoriul UE , este operatiunea numita DROP SHIPPING.
Dar in acest caz, am o combinatie de Drop Shipping cu .... nu stiu ce...AIC/LIC.

Nelamurirea mea este urmatoarea:
- am inteles ca B nu face AIC , dar ce face? LIC catre C? sau avand in vedere ca polonezul face importul, nu implica TVA intre B si C?
-daca C trebuie sa se inregistreze in PL in scopuri de TVA atunci inseamna ca ii vinde local cu TVA lui D din Polonia. Cand D prezinta la vama factura de la C care are inclus TVA-ul local , mai plateste inca o data TVA pentru import la aceasta factura? Sau cum? Ca nu mai inteleg.

Va rog frumos luminati-ma!

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DROP SHIPPING COMBINAT CU LIC

#4 Mesaj de tomac »

B nu face LIC. Ar fi LIC de la B la C numai dacă B ar realiza importul și apoi ar livra marfa din statul UE în care s-a realizat importul către un alt stat membru UE. Nu este cazul aici.
B este importatorul în acest caz. Nu prea văd cum s-ar face vamă în PL de cineva care nu este importator, adică de către D, pe o factură emisă de C către D. Asta câtă vreme marfa este livrată de A către B.
Nu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns