Raportari anuale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Raportari anuale

#1 Mesaj de nitud254 »

Domnilor,
In conformitate cu dispozitiile art. 9 (1) din OMFP nr. 10/2019, Potrivit prevederilor art. 36 alin. (3) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pe perioada lichidării, persoanele juridice aflate în lichidare depun, în termen de 90 de zile de la încheierea fiecărui an calendaristic, la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice o raportare contabilă anuală, în structura prevăzută în anexa nr. 2 la acest ordin, respectiv:

- Raportari anuale S 1004
- Situaţia activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii (f 10)
- Situaţia veniturilor şi cheltuielilor (f 20)
- Date informative (f 30)
- Situatia activelor imobilizate (f 40)
- Declaratie (nota) referitor la informatii suplimentare privind situatia societatii comerciale (* potrivit precizarilor din butonul “instructiuni” de completare din fomularul inteligent Raportari anuale arhivata ZIP

Am procedat la descarcarea de pe portalul ANAF a situatiiei “S 1004”, am completat datele corespunzatoare cu privire la societatea aflata in lichidare, aceasta fiind microintreprindere, am marcat butonul “Raportari anuale”, am bifat optiunea “2.Persoane juridice aflate in lichidare potrivit legii”, deasemeni am completat si datele cerute de F 10, F 20, F 30, F 40, am validat si semnat.
Am procedat la transmiterea “Raportari anuale” catre organul fiscal
Sistemul imi raspunde ca sunt ERORI, respectiv:
E: validari globale
Eroare de atribut: bifa_aprob: atributul trbuie sa existe.

Am cautat sa clarific problema aparuta insa cu am gasit in formularul inteligent S 1004/ Raportari anuale niciun buton cu bifa_aprob


Acest buton exista insa in subsolul primei pagini al formularului inteligent S 1004 numai atunci cand este marcat butonul “Situatii financiare anuale”.

Cum clarificam aceasta situatie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Raportari anuale

#2 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ripana
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 06, 2012 4:05 pm

Re: Raportari anuale

#3 Mesaj de ripana »

Ati primit raspuns de la ANAF? Si eu intampin aceeasi problema.

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Raportari anuale

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Redescarcati formularul de RC S1004, existent astazi - actualizare 25.02.2020.
Folositi programul de asistenta de portalul ANAF.
Problema a fost rezolvata la Vers.1.0.0 din 06.02.2020 - corectie bifa_aprob pentru S1004.
Pentru a va convinge, dupa descarcare si instalare versiunii din 24.02.2020, apasati butonul " Versiuni "din colt stanga sus a formularului de SF/RC ( cel colorat in galben).

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Raportari anuale

#5 Mesaj de nitud254 »

Multumesc.

Scrie răspuns