pret de vanzare necunoscut

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dancea872
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 13, 2015 1:16 pm

pret de vanzare necunoscut

#1 Mesaj de dancea872 »

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu recomandari despre gestiunea unei societati care cumpara en-gros anvelope second-hand si le vinde (en gros si en-detail) cu preturi negociate in momentul vanzarii in functie de uzura fiecarui articol in parte?

Va multumesc mult!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: pret de vanzare necunoscut

#2 Mesaj de paturcai »

Exista pret de achizitie si este de ajuns.
Veti avea o gestiune cantitativ valorica (si nu global-valorica asa cum este - de exemplu - la vanzarea cu amanuntul cand 371 trebuie sa reflecte valoarea la pret de raft)
Mai concret:
- la gestiunea global-valorica, se stabileste un pret de vanzare cu amanuntul iar in contul 371 se regaseste acel pret
Exemplu:
Cumpar cu TVA un produs care (cu TVA, repet) costa 120 lei, iar eu ii pun un adaos comercial de 30% iar pretul de vanzare cu amanuntul va fi de 154,70 lei
In contul 371 voi regasi aceasta valoare (154,70) daca nu am vandut acel produs.
Descarcarea de gestiune se face folosind metoda descarcarii pe baza de K.

In cazul gestiunii cantitativ valorica valorea din 371 va fi de fapt valoarea fara TVA de achizitie.
Exemplu: (luam acelasi exemplu de mai sus)
Cumpar cu TVA un produs care (fara TVA, repet) costa 100 lei, iar eu ii pun un adaos comercial de 30% iar valoarea lui de vanzare va fi 180 lei (cu TVA inclusa), unde TVA este de 28,73 lei (cota 19%)
In contul 371 voi regasi aceasta valoare (100) daca nu am vandut acel produs. In momentul in care l-am vandut descarcarea de gestiune va fi 607 = 371 pentru 100 lei (costul de achizitie)

In cazul in care produsele second hand s-au cumparat "vrac" (la kilogram) si am un singur pret de achizitie atunci voi stabili pretul in functie de greutate sau de marime:
AM cumparat 20 anvelope la pretul total (fara TVA) de 100 lei
Sunt anvelope mai mici si mai mari.
AM 15 anvelope mici si 5 mari

A) 15 bucati........X
B) 5 bucati.........Y
C(A+B) = 20......100 lei
Y = 100:20 x 5
X = 100:20 x 15
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dancea872
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 13, 2015 1:16 pm

Re: pret de vanzare necunoscut

#3 Mesaj de dancea872 »

Va multumesc!

manoflorimpex
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 09, 2008 12:00 am

Re: pret de vanzare necunoscut

#4 Mesaj de manoflorimpex »

Buna ziua,
Am preluat o firma care are setat la gestiuni: cantitativ valoric la pret de vanzare cu amanuntul. Stocul din balanta nu coincide cu stocul din lista de stocuri si nu stiu cum sa l reglez. Ar trebui sa trec de la gestiune cant valorica la pret de vanzare la gest cantitativ valorica ? Se poate? Ce se intampla cu stocl existent?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pret de vanzare necunoscut

#5 Mesaj de balazse »

Daca evidenta este cantitativ-valoric, nu are nici un rost sa il tii la pret de vanzare.
Atunci cand ai verificat soldul din situatie stocuri cu stocul balanta, atunci la situatie stocuri ai pus bifa la "la pret de vanzare"?
Dupa parerea mea, ar trebui sa creezi o gestiune noua cantitativ-valorica si sa transferi totul pe noua gestiune.

manoflorimpex
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 09, 2008 12:00 am

Re: pret de vanzare necunoscut

#6 Mesaj de manoflorimpex »

Multumesc frumos. Am mai constatat ca la inchidere luna ,in balanta contul 607 nu l cumuleaza in c121 si nu inteleg de ce? Clat venituri -cheltuieli este eronat si nu stiu cum sa l reglez.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pret de vanzare necunoscut

#7 Mesaj de tomac »

Ce înseamnă asta?
manoflorimpex scrie: Joi Feb 10, 2022 1:44 pm Clat venituri -cheltuieli este eronat
Ce corelație e asta și de unde ați scos-o?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns