Plata dublata la facturi furnizori cu tva la incasare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chisec901
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 08, 2018 5:24 pm

Plata dublata la facturi furnizori cu tva la incasare

#1 Mesaj de chisec901 »

Buna seara ,

Am constatat ca am inregistrat de doua ori o chitanta la un furnizor cu tva la incasare. Cum pot sa rectific greseala? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata dublata la facturi furnizori cu tva la incasare

#2 Mesaj de balazse »

Si cum ai reusit? Ca de asociat o factura si o incasare o sigura data ai posibilitatea din meniul "registru de casa".

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Plata dublata la facturi furnizori cu tva la incasare

#3 Mesaj de paturcai »

Nu prea se poate repara acea greseala, decat sa mergeti la data respectiva si sa stergeti respectiva chitanta (daca este din urma, mult prea din urma, lasati-o asa).
Singura posiblitate (daca nu este deranjul prea mare) este sa devalidati pana la data respectiva, sa stergeti chitanta si sa revalidati pana la zi.
Asta inseamna ca deconturile de TVA vor fi altele iar 4428.TP va fi altul.

Are mai fi o posibilitate mai anevoioasa (dar tot va modifica decontul de TVA si 4428).
Mergeti pana la data unde ati descoperit greseala. Stergeti chitanta (notati numarul si valoarea acesteia cat si analiticul furnizorului, si unde a fost inregistrata: Banca, Registru de casa)
Admitem ca acea chitanta dubla este de la 01.01.2019 si noi suntem in 2020 si a fost inregistrata in Registrul de casa si are valoarea de 300 lei
Stergeti chitanta din 01.01.2019
Mergeti in articole contabile, adaugati o inregistrare, cu data respectiva (01.01.2019), treceti analiticul furnizorului (pe debit) pe credit treceti 5311 (sau 5121) si treceti valoarea dubla din nou 300 lei, veti alege la ultima coloana (din articole contabile) Casa.
Adaugati o noua inregistrare la articole contabile
Data: 01.01.2020
Si treceti cifrele de mai sus (conturi) iar valoarea o treceti cu semnul minus (-300) iar in ultima coloana treceti tot Casa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns