inregistrari contabile pe grupe

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

inregistrari contabile pe grupe

#1 Mesaj de steriel »

Buna ziua! Nu stiu cum sa o "dreg", poate reusiti sa ma ajutati dvs. La o societate am ales sa lucrez pe grupe. Este o societate care a primit fonduri nerambursabile. Primesc factura de la ONRC cu taxele de infiintare, factura achitata din casa. Aceasta taxa este prevazuta in proiect. La doua luni dupa infiintare(atunci s-a aprobat decontarea acestei cheltuieli) se trece suma din contul de management in contul curent. Cum procedez eu in aceasta situatie? Am incercat sa dau plata la aceasta factura din casa dar daca merg pe fisa contului 5311 grupa proiectului am sold cu minus. Multumesc frumos!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrari contabile pe grupe

#2 Mesaj de septimiuv »

Ai intrare în 5311 pentru grupa respectivă?

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: inregistrari contabile pe grupe

#3 Mesaj de steriel »

E drept ca nu m-a dus capul sa fac imprumut asociat pe grupa respectiva pt aceasta plata. Acum am facut modificarea si tot gresesc ceva. Deci am inregistrat factura de la ONRC pe grupa cu proiectul, am facut imprumut pe grupa respectiva cu valoarea acestei facturi si am achitat-o. Cand s-a aprobat finantarea pt aceasta cheltuiala si s-a deblocat suma din contul de management m-am folost de 581, mutand banii din contul de management in contul curent si la ambele operatiuni am ales grupa cu proiectul. Deci acum am sold creditor la 4551 pe grupa cu proiectul si n-ar trebui sa am. Nu dati cu pietre, presimt ca e ceva simplu dar sunt in blocaj :) .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrari contabile pe grupe

#4 Mesaj de septimiuv »

Ai intrare în 4551 pentru grupa respectivă? :lol:
O să o ținem mult și bine așa pentru că de fiacare dată o să ai un cont care nu are sold inițial pe grupă.

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: inregistrari contabile pe grupe

#5 Mesaj de moldovanv216 »

Alimenteaza-ti conturile in care ai nevoie de bani cu nc sau in cazul conturilor de trezorerie prin registru casa , banca prin cont intermediar , exemplu:
5311 =581 1000 lei grupa x
5311=581 -1000 lei grupa y , sau fara grupa

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrari contabile pe grupe

#6 Mesaj de pinteae »

steriel, o sa ai mare bataie de cap daca ti se cere sa incadrezi fiecare operatiune pe sursa de finantare.
Am astfel de societati si pot sa-ti spun ca sunt o mare belea.
Sincer iti spun, daca stiam care sunt cerintele, nu le preluam.
In cazul firmelor carora le sunt finantate achizitii de bunuri si servicii, este aproape imposibil sa organizezi contabilitatea asa cum doresc managerii de proiect.
De exemplu: pot sa fie achizitii de bunuri sau servicii, aprobate prin proiect la o anumita valoare, dar achizitionate de la furnizori la o alta valoare. Daca plata furnizorilor se face la momentul achizitiei, iar decontarea din proiect se face ulterior, la o luna sau mai bine, contabilizarea operatiunilor, conform cerintelor managerului de proiect, sunt aproape imposibil de inregistrat. Este si cazul cheltuielilor cu salariile. Nu pot fi suportate din proiect salarii mai mari decat cele prevazute in buget. Diferentele de salarii sunt suportate din surse proprii. Si in acest caz, trebuie sa imparti cheltuielile si platile, pe cele doua surse de finantare.
Eugen Pintea

Scrie răspuns