Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

#1 Mesaj de belibouc436 »

Firma, platitoare de TVA, achizitioneaza marfa de la un neplatitor de TVA. Am citit in manual, dar nu reusesc sa fac inregistrarea astfel incat sa-mi apara cota de TVA la care vreau sa vand marfa. Nu gasesc in ecranul de jos , la intrari, semnul >>. Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

#2 Mesaj de paturcai »

Puneti normal la cumparare cota ZERO, la pretul de vanzare luati in calcul si TVA
Lasati ce scrie in manual.
Erau niste chestii de care nu vreti sa stiti si nici nu va intereseaza.
Faceti NIR-ul (fie cantitativ valoric, fie global valoric)
Validati
Mergeti la IESIRI
Faceti o factura fictiva (ca sa va dati un exemplu)
Vindeti ce ati cumparat mai devreme
Validati factura de iesire
Apasati butonul NC
Veti fi placut impresionata.

Ca sa va apara cotele de TVA, mergeti in GESTIUNI, va creati gestiuni diferite pentru TVA-uri diferite
Mergeti la tipuri/ de articole servicii, adaugati 9 si treceti analiticele (doar analiticele nu si contul) pentru 9% (exemplu .09)<---punct 09 si pentru 19 (.19)<----punct 19
Creati gestiunea cu numele 9DEP (pentru 9%) si 19DEP (pentru 19%), alegeti sa fie cantitativ valorica si treceti analiticele

Mergeti la INTRARI (METODA CANTITATIV VALORICA)
In ecranul de jos alegeti la prima coloana 9, apoi 9DEP, DENUMIREA PRODUSULUI, etc etc

La metoda GLOBAL VALORICA
La denumirea gestiunii veti trece: 9AM (amanunt, de exemplu) iar la 19 veti trece 19AM

CU alte cuvinte la GESTIUNI veti avea 4 inregistrari
Global-valorica 9AM si 19AM
Cantitativ valorica 9DEP si 19DEP

Cand faceti intrarile aveti grija sa alegeti ce trebuie
Ultima oară modificat Lun Feb 17, 2020 6:36 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

#3 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc. Jumatate din raspunsul dv. era facut, adica pana la iesiri, sa simulez o vanzare. Logic, asa am gandit ca se face intrarea. Dar cum lucrez cu Saga de mult, acum vreo 10 ani cred - de atunci nu am mai avut cazul, cand achizitionam marfa si de la neplatitori de TVA, chiar foloseam indrumarea aceea din manual si se alegea ceva de la un buton - cota de tva sau vanzare cu tva, nu mai stiu exact si am crezut ca si acum se face la fel. Culmea este ca daca devalidez intrarea in ecranul de sus si apesi pe semnul >> de sus, apare in partea de jos de la intrari o casuta cu preturi vanzare, care dispare cand salvezi intrarea. O seara buna.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

#4 Mesaj de paturcai »

Am adaugat intre timp si pasii.
Pe vremuri se alegea acea sageata dubla, corect.\
Nu mai exista.
Acum s-a mai "rafinat" este mai laboriasa chestiunea.
Daca respectati pasii de mai sus va fi bine
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

#5 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc. Eu am deja 2 gestiuni, una cu tva 19% si una cu TVA 9%. Vanzarea se va face cu 9%, am ales acea gestiune, am trecut adaosul comercial, am vazut nota contabila, si face corect cu tva neexigibil, pentru partea de adaos. Cred ca este ok.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie marfa de la neplatitori de TVA

#6 Mesaj de paturcai »

ok
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns