factura apple

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
frentm
Mesaje: 84
Membru din: Mar Iul 05, 2016 4:11 pm

factura apple

#1 Mesaj de frentm »

Buna,

Firma activeaza in domeniul IT si a crea un joc. Acest joc este comercializat prin intermediul unei platforme al apple pt care firma plateste un abonament. Jocul a fost achizitionat de un x nr de persoane din intreaga lume si cand s-au adunat o anumita suma de bani Apple ne-a transferat acesti bani. Cui emit acuma factura fiscala ? Eu am incasat bani in contul de lei de la apple din UK dar jocul a fost achizitionat de mai multe persoane din diferite tari, ex: Rusia, Arabia Saudita, China, etc

multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: factura apple

#2 Mesaj de pinteae »

Trebuie sa emiti facturi catre clienti.
Trebuie sa urmaresti tara de rezidenta a clientului.
Fiind servicii electronice, vanzarile catre clientii din comunitate sunt supuse unui regim special de TVA.
Pe scurt, pentru prestarea de servicii electronice catre persoane neimpozabile din comunitate, trebuie sa colectezi TVA la cota din tara de rezidenta, daca valoarea totala a serviciilor prestate depaseste 10000 euro/an calendaristic.
Pentru vanzarile din afara comunitatii nu trebuie sa colectezi TVA, daca poti identifica clientii.
Ar trebui sa se solicite (de la Apple), un desfasurator al rezidentei clientilor (dar nu prea cred ca vei obtine asa ceva).
Eugen Pintea

frentm
Mesaje: 84
Membru din: Mar Iul 05, 2016 4:11 pm

Re: factura apple

#3 Mesaj de frentm »

ms

Scrie răspuns