Completare foaie de varsamant - plata TVA (cod special)

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Completare foaie de varsamant - plata TVA (cod special)

#1 Mesaj de bulugub »

Buna ziua,

Sunt neplatitor de TVA, cu cod special TVA. Am depus 301 si 390

La generarea FV, Saga, completeaza la cod de indentificare fiscala PLATITOR CUI-ul si la cod de indentificare BENEFICIAR - Codul special de TVA.
E corect asa? Sau trebuie si la platitor si la beneficiar sa am codul special de TVA?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Completare foaie de varsamant - plata TVA (cod special)

#2 Mesaj de paturcai »

SAGA completeaza corect.
Dvs. sunteti "inregistrat in scop de TVA" ca si "special" si aveti un cod (altul decat CUI-ul de la inmatriculare).
Puneti codul special ca sumele sa ajunga EXACT la codul special de TVA si nu la CUI-ul dvs. CUI-ul pe care-l aveti de la inmatriculare nu este platitor de TVA (inregistrat in scop de TVA)
Sau mai simplu:
Codul fiscal folosit la declarare (D301 si 390) este acelasi care trebuie sa apara si pe FV
In Trezorerie sumele primite sunt identificate dupa CUI.
Exemplu:
AM de platit 30 lei. Codul meu fiscal este 123456 si trebuie sa achit in contul ROTREZ7521XXXXXX
In Trezorerie, banii vor fi identificati astfel: 123456TREZ7521XXXXXX. O aplicatie va scoate din sirul cifre primele 6/8 caractere care trebuie sa fie NUMAI numerice (e si normal) si va spune: AM primit de la codul fiscal 123456 suma de 30 lei pentru contributii speciale/TVA

Aveti incredere DEPLINA in SAGA.
Nu-i fac reclama lui SAGA, dar este singura aplicatie contabila din Romania care este corecta si face lucrurile EXACT asa cum cere legsilatia. Nicio alta aplicatie nu-i atat de desteapta si SIGURA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: Completare foaie de varsamant - plata TVA (cod special)

#3 Mesaj de bulugub »

Codul special trebuie sa apara si la Platitor si la Beneficiar in foaia de varsamant?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Completare foaie de varsamant - plata TVA (cod special)

#4 Mesaj de paturcai »

Da

Important, cel mai important este codul fiscal al BENEFICIARULUI, acolo trebuie sa apara - musai - codul special de TVA
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: Completare foaie de varsamant - plata TVA (cod special)

#5 Mesaj de bulugub »

multumesc pentru explicatii!

Scrie răspuns