INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ilier359
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 15, 2017 10:04 am

INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#1 Mesaj de ilier359 »

BUNA ZIUA,
MA POATE INDRUMA CINEVA CU URMATOAREA PROBLEMA?
SUNT O SOCIETATE PLATITOARE DE TVA,(OBIECT DE ACTIVITATE CUMPARARE -VANZARE AUTO SECOND-HAND), AM CHIZITIONAT DIN UE O MASINA SH (FURNIZORUL APLICA VANZARE LA MARJA).
CUM INREGISTREZ ACHIZITIA SI VANZAREA IN SAGA?(LA ACHIZITII AM ALES "U" SI LA VANZARE "H")
LA ACHIZITIE , LA NOTA CONTABILA NU IMI ARATA ADOSUL SI TVA-UL NEEXIGIBIL.CE FEL DE GESTIUNE TREBUIE SA CREEZ?
LA VANZARE TREBUIE SA INREGISTREZ DOUA POZITII:UNA FARA TVA CU VALOARE DE INTRARE SI UNA CU TVA AFERENTA ADAOSULUI.
lA PRIMA POZITIE ALEG GESTIUNEA CREATA PENTRU MASINI.CAND ADAUG A DOUA POZITIE NU POT SA MAI ALEG GESTIUNEA MASINI PENTRU CA STOCUL ESTE ZERO.
UNDE GRESESC?

MULTUMESC

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#2 Mesaj de paturcai »

Poate va poate ajuta acest articol:
https://infotva.manager.ro/articole/stu ... 19914.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ilier359
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 15, 2017 10:04 am

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#3 Mesaj de ilier359 »

MULTUMESC, DAR DOREAM INREGISTRARILE DIN SAGA, PE GESTIUNI SI ARTICOLE.
LEGISLATIA O CUNOSC NU STIU CUM SA O APLIC IN SAGA.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#4 Mesaj de paturcai »

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#5 Mesaj de tomac »

ilier359,
Vă rog să nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lukacse814
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 21, 2020 10:43 am

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#6 Mesaj de lukacse814 »

Buna ziua!
La o masina second-hand, care urmeaza sa fie vanduta cu marja pe profit, se fac niste reparatii. Factura de reparatii este cu TVA. Aceste cheltuieli se includ in pretul de achizitie al masinii, si implicit marja va deveni mai mica? TVA de pe factura de reparatii nu este deductibila?
Multumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#7 Mesaj de pinteae »

Marja, nu este afectata de cheltuielile cu reparatia autoturismului. Marja se stabileste ca diferenta intre pretul de achizitie, din factura de intrare si pretul de vanzare, din factura intocmita de tine. Se presupune ca in pretul de vanzare se regasesc cheltuielile cu reparatia. Scopul reparatiei este cel de a vinde masina la un pret cat mai mare. Nu poate fi vorba de pierderea dreptului de deducere pentru achizitia de piese si a serviciilor de reparatie. Achizitiile de piese si servicii, nu sunt alocate unor livrari scutite de TVA fara drept de deducere. Aplicarea regimului special de TVA, nu inseamna scutire de plata a TVA.
Eugen Pintea

lukacse814
Mesaje: 2
Membru din: Vin Aug 21, 2020 10:43 am

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#8 Mesaj de lukacse814 »

pinteae scrie: Lun Oct 26, 2020 9:15 pm Marja, nu este afectata de cheltuielile cu reparatia autoturismului. Marja se stabileste ca diferenta intre pretul de achizitie, din factura de intrare si pretul de vanzare, din factura intocmita de tine. Se presupune ca in pretul de vanzare se regasesc cheltuielile cu reparatia. Scopul reparatiei este cel de a vinde masina la un pret cat mai mare. Nu poate fi vorba de pierderea dreptului de deducere pentru achizitia de piese si a serviciilor de reparatie. Achizitiile de piese si servicii, nu sunt alocate unor livrari scutite de TVA fara drept de deducere. Aplicarea regimului special de TVA, nu inseamna scutire de plata a TVA.
Multumesc foarte frumos.

Tot am citit peste tot, si am gasit si o interpretare de genul: " Potrivit art. 312 alin. (6) din Codul fiscal, persoana impozabila revanzatoare nu are dreptul la deducerea taxei datorate sau achitate pentru bunurile second hand, in masura in care livrarea acestor bunuri se taxeaza in regim special.
Astfel, daca pe masinile achizitionate se folosesc piese de schimb in Romania in vederea cresterii valorii acestora, din punct de vedere a TVA veti anula dreptul de deducere a TVA din facturile de piese in cazul autoturismelor vandute prin aplicarea regimului marjei
. "
https://infotva.manager.ro/articole/leg ... 20388.html

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#9 Mesaj de climed »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila. Suntem o firma platitioare de TVA, cu cod caen lucrari de instalatii si am achizionat o masina SH de la o firma din Romania, platitoare de TVA pentru . Factura care am primit-o arata cam asa :
- auto sh = 20 677,50 lei , tva= 0
- marja = 5733.19, tva = 1089.31 lei
Total fara TVA = 26.410,69; tva= 1089,33 si total = 27.500 lei
Cum inregistrez ca mijloc fix aceasta masina ? Multumesc mult!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#10 Mesaj de pinteae »

lukacse814
Vanzare in regimul special este o vanzare din sfera de aplicare a TVA, nu reprezinta o vanzare in regim de scutire, asa ca nu vad de ce nu ai avea drept de deducere asupra TVA aferenta pieselor de schimb.
In opinia mea, problemele de interpretarea a legii, apar atunci cand sunt incluse cheltuielile accesorii achizitiei, respectiv cele ulterioare (de ex.: cu piesele de schimb), in costul de achizitie al mijlocului de transport si, prin aceasta operatiune influentezi calculul marjei brute.
Marja bruta se calculeaza ca diferenta intre pretul de vanzare si pretul de achizitie.
In calculul marjei nu se utilizeaza costul de achizitie, ci pretul de achizitie.
art.312, alin (1), lit. g)
g) marja profitului este diferenţa dintre preţul de vânzare aplicat de persoana impozabilă revânzătoare şi preţul de cumpărare, în care:
1. preţul de vânzare constituie suma obţinută de persoana impozabilă revânzătoare de la cumpărător sau de la un terţ, inclusiv subvenţiile direct legate de această tranzacţie, impozitele, obligaţiile de plată, taxele şi alte cheltuieli, cum ar fi cele de comision, ambalare, transport şi asigurare, percepute de persoana impozabilă revânzătoare cumpărătorului, cu excepţia reducerilor de preţ;
2. preţul de cumpărare reprezintă tot ce constituie suma obţinută, conform definiţiei preţului de vânzare, de furnizor, de la persoana impozabilă revânzătoare;


In opinia mea, costul pieselor de schimb, nu trebuie sa modifice marja bruta.

climed

In mod normal, pe factura nu trebuie sa apara mentionata valoarea marjei si a TVA.
Cumparatorul nu are drept de deducere pentru TVA aferent achizitiei in regim special.
Pentru tine, valoarea de intrare a mijlocului de transport este de 27.500 lei.
Eugen Pintea

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#11 Mesaj de climed »

Multumesc frumos.
Deci nu pot sa deduc TVA-ul de la marja. Si doar am luat-o pt folosinta nu revanzare. Mai am o intrebare. Cand introduc factura aleg la tip factura "H" ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#12 Mesaj de pinteae »

Nu. Factura, doar ca o vei inregistra la valoare totala fara TVA.
Eugen Pintea

chiritam146
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 13, 2020 5:59 pm

INREGISTRARE INTRARE AUTO SECOND HAND

#13 Mesaj de chiritam146 »

Buna ziua. O firma platitoare tva , lucreaza cu tva la marja . Achizitiile de masini second hand de la persoane fizice atat din tara cat si din ue cum e corect sa fie introduse: cu ,, U"' la tip sau selectam R aferent contractelor de vanzare cumparare ? Multumesc anticipat?

chiritam146
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 13, 2020 5:59 pm

INREGISTRARE INTRARE AUTO SECOND HAND de la persoane fizice din UE

#14 Mesaj de chiritam146 »

Buna ziua. O firma platitoare tva , lucreaza cu tva la marja . Achizitiile de masini second hand de la persoane fizice atat din tara cat si din ue cum e corect sa fie introduse: cu ,, U"' la tip sau selectam R aferent contractelor de vanzare cumparare ? Multumesc anticipat?
Va rog , ma poate lamuri cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: INREGISTRARE VANZARE AUTO LA MARJA

#15 Mesaj de tomac »

Achiziții de la persoane fizice nu au ce căuta pe tip U.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns