PRODUS FINIT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ratiud327
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 07, 2014 3:56 pm

PRODUS FINIT

#1 Mesaj de ratiud327 »

Buna ziua, am o foarte mare problema pe care nu stiu cum s-o rezolv .... poate ma ajutati voi ... lucrez la o firma de transformatoare electrice unde factura pentru client se face pe baza unui contract cu un singur produs :transformator conform contract in nedefinit pe baza anexelor tehnice un coleg imi pregateste pentru fiecare factura in parte un bon de consum pe hartie care cuprinde 200 de produse . Acest bon este introdus in saga astfel
1 bon de consum cu 15 produse care sunt inregistrate manual
1 produs finit cu reteta pe produsele aferente fabricarii postului in jur de 170 de produse
1 produs finit cu reteta pentru cuvele de beton care cuprinde 15 produse
Retetele difera la contitate in functie de tipul de transformator.

La inchiderea de luna com pot face ca cele 2 bonuri de produse finite sa fie scazute din gestiune si sa nu-mi dubleze veniturile.
Daca se lucreaza pe produse finite cu reteta dar factura fiscal nu poate fi facuta direct pe produsul finit .

multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: PRODUS FINIT

#2 Mesaj de pinteae »

Te rog sa reformulezi.
Nu am inteles nimic din descrierea ta.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRODUS FINIT

#3 Mesaj de balazse »

Pentru RatiuD327
Cred ca faci confuzie intre semifabricat si produs finit.
Din cele postate, desi asa cum a mentionat PinteaE nu prea se intelege exact ceea ce doresti, eu am interpretat ca produsul finit il vinzi prin "nedefinit", doar ca productia il faci utilizand articole de tip produs finit.
Cred ca cel mai corect ar fi sa creezi un produs finit "transformator", iar pentru productia acestuia sa faci consum (cu/fara retar) de semifabricat (cele doua mentionate mai sus), precum cele sumplimentare pentru are anterior ai efectuat consuma seaparat.

ratiud327
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 07, 2014 3:56 pm

Re: PRODUS FINIT

#4 Mesaj de ratiud327 »

Cand creez produsele finite se genereaza nota contabila: 345 = 711 , contul 711 este cont de venit si intra la calculul impozitului pe profit.
Cand vand produsul finit se genereazadin nou venit (contul 7015) care intra la calculul impozituli pe profit, dar produsul finit ramane in gestiune pentru ca nu l-am descarcat pe factura de vanzare. Daca as fi descarcat se genera nota contabila 711=345, produsul finit iesea din gestiune si venitul se diminua corespunzator.
Cum pot sa fac ca factura sa ramana in nedefinit si totodata sa fac si descarcarea de produse finite

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PRODUS FINIT

#5 Mesaj de tomac »

Soluția este simplă: operații - alte operații cu stocuri - operații speciale, ecran în care veți opera o descărcare de cantitate pentru acel produs finit.
Este însă ilogic modul de lucru. De ce ați factura pe "nedefinit" un produs finit stocabil?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns