deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#1 Mesaj de paulj »

Buna ziua,

La validarea formularului D112, mi-a parut mesajul "Fiserul Erori si Averizari.txt poate contine programe,macrocomenzi sau virusi care ar putea provoca daune calculatorului.Deschideti numai fisiere verificate".Am ales optiunea de a nu se permite niciodata deschiderea fisierelor de acest tip.
Desi,dupa aceea, am tot generat de mai multe ori D112, la validare ,când incerc sa deschid fisierul de erori , imi apare întotdeauna mesajul "Adobe Acrobat nu poate deschide fisierul atasat,deoarece setarile fisierului PDF atasat nu permite deschiderea acestui tip de fisier".
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a restabilii setarile necesare deschiderii fisierului de erori si astfel, in final, sa validez D112.

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#2 Mesaj de balazse »

Deschizi fisierul pdf si mergi la "edit" -> "preferences" -> "trust manager" -> "pdf file attachments" pui bifa.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#3 Mesaj de tobosv790 »

este bine de stiut. multumesc balazse

nitam332
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 10, 2012 11:37 am

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#4 Mesaj de nitam332 »

Buna seara ,
La validarea D112 imi da eroare , incerc sa deschid fisierul atasat sa citesc erorile dar nu pot , primesc mesaj "Adobe Acrobat nu poate deschide ,, Erori si avertizari .txt " deoarece nu este un tip de fisier acceptat , fie a fost corupt (de ex a fost trimis ca atasamnet de e mail si nu a fost decodat corect ) . Am observat ca desi fisierul are terminatie tct , in fata acestuia apare iconita de adobe . Am salvat atasamentul in Pc si il pot deschide doar cu notepad , pana acum nu am patit asa ceva si am aceeasi versiune de adobe . Am citit ce s-a scris aici despre setari , am verificat , e ok , altceva nu stiu ce sa fac . Ma puteti ajuta cu un sfat ?
Multumesc frumos

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#5 Mesaj de balazse »

Dupa ce ai salvat fisierul in cauza seteaza ca sa il deschizi predefinit cu notepad?
De altfel, ai incercat cele mentionate mai sus (22 Feb 2020 16:54 )?

Poate ajuta si cele de aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=32018
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=48370

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#6 Mesaj de tomac »

Ați asociat, în mod eronat fișierele de tip TXT cu Adobe Reader. Refaceți asocierea fișierelor de acest tip cu Notepad și nu veți mai avea probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitam332
Mesaje: 6
Membru din: Lun Dec 10, 2012 11:37 am

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#7 Mesaj de nitam332 »

tomac scrie: Vin Ian 08, 2021 9:03 am Ați asociat, în mod eronat fișierele de tip TXT cu Adobe Reader. Refaceți asocierea fișierelor de acest tip cu Notepad și nu veți mai avea probleme.
Multumesc , dar nu stiu cum am asociat fisierele , e o setare undeva ? na scuzati dar chiar nu ma pricep . Am salvat fisierul erori in PC apoi l am deschis co Notepad , altfel nu stiu cum

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deblocare fisier "Erori si Avertizari.txt"

#8 Mesaj de balazse »

Ai aici o descriere pentru DUKIntegrator, dar il poti folosii si pentru fisierul txt salvat, doar ca in loc de "java" alegi "notepad":
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 14&t=43129

Scrie răspuns