inregistrare gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iona349
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:00 am

inregistrare gestiune

#1 Mesaj de iona349 »

Buna seara. Am un magazin cu produse cosmetice, in magazin am program de gestiune cu vanzare prin pos, receptia se face la pret de achizitie . Pot sa scot raport cu pretul de achizitie la marfa vanduta. Stocul este la pret de achizitie.
Cum creez gestiunea in saga? Am incercat global valoric dar descarcarea marfii as vrea sa o fac eu dupa informatiile scoase din programul de la magazin nu cum se descarca din saga. Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare gestiune

#2 Mesaj de paturcai »

Descarcarea de gestiune o puteti face manual, la inchidere nemaifiind nevoie sa apasati pe butonul DESCARCARE GESTIUNE (global-valorica)
Nu este nevoie sa creati o gestiune (folositi analitice la 371 si 707) alegeti nedefinit si faceti totul "manual":
- intrarile (alegeti NEDEFINIT in ecranul de jos, prima coloana), la cont contabil treceti 371.XX unde XX este analiticul pentru cumpararile care vor fi vandute prin POS
- iesirile (alegeti NEDEFINIT in ecranul de jos, prima coloana), la cont contabil treceti 707.XX unde XX este analiticul pentru vanzarile prin POS (pereche cu 371.XX)
- creati - in planul de conturi - contul 607.XX (pereche cu 371.XX)
- faceti descarcarea (cum va doriti) manual.
Si asa ati rezolvat problema.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns