Plata dividende

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Plata dividende

#1 Mesaj de stroer1948 »

Se decide ca toate retragerile de numerar de la ATM sa fie considerate plata dividende.
La sfrasitul lunii, adun sumele respective si fac o singura decizie AGA (la incepunul lunii).
Pentru ca firma are un singur asociat, as vrea sa trec plata dividendelor prin intrari (ca in animatia de mai jos), insa nu as vrea sa fac 20 de "intrari" pentru fiecare retragere de la ATM.
O alta varianta, care de asemenea nu prea imi convine, este sa fac o singura intrare, cu suma totala si sa fac plata (prin butonul Plata), de mai multe ori, in functie de retrageri.

As putea folosi un cont indermediar (ce cont?) prin care sa trec platile. Adica creeze o singura intrare, dau plata la suma integrala, folosing contul intermediar X, iar in baca, de fiecare data cand am o retragere ATM folosesc contul intermediar X.



Imagine

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plata dividende

#2 Mesaj de pomparaus »

Atunci cand cardul este atasat firmei, orice retragere de numerar se aduce in casa prin viramente interne 581=5121 5311=581. Apoi cv PV AGA dai dividende si faci NC aferente acestei tranzactii. Nu vad sensul acestor inregistrari prin intrari furnizori "n", etc. Opinia mea.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata dividende

#3 Mesaj de tomac »

Sensul înregistrării prin intrări este multiplu:
1. ajută la înregistrarea automată a impozitului pe dividende
2. ajută la preluarea automată în D100 a impozitului pe dividende
3. ajută la preluarea informațiilor despre veniturile din investiții în D205
4. ajută la evidența analitică a dividendelor.
Tipul "n - Operații neimpozabile" permite operarea lor fără ca aceste operațiuni să fie reflectate în jurnale de TVA și nici în declarații specifice TVA.
Problema acestei abordări - orice retragere de numerar = dividend - apare în cazul în care sunt mai mulți asociați, documentul eliberat de ATM nefiind unul care să specifice cui s-a plătit. În fapt și în cazul firmelor cu un singur asociat apare aceasta problemă - pentru că, la fel, nu scrie cui i s-a achitat.
În rest o sigură intrare operată, dar având în spate 10 hotărâri AGA, nu e o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Plata dividende

#4 Mesaj de stroer1948 »

Tocmai, datorita avantajelor enumerate de tomac, doresc inregistrarea prin intrari.
Varianta cu trecerea prin casa si plata ulterioara, este exclusa, deoarece se depaseste plafonul de 10.000 lei. De accea s-a ales varianta cu retragerile de la ATM/banca.
LEGE Nr. 70/2015 din 2 aprilie 2015
ART. 5
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele
prevăzute la art. 1 alin. (1), pentru următoarele operaţiuni:
d) retragerea de numerar din conturi deschise la instituţiile de credit sau la
instituţiile care prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a
României pentru plata salariilor şi a altor drepturi de personal prevăzute de lege şi
pentru alte operaţiuni de plăţi efectuate către persoanele fizice;


Eu m-am gandit sa fac asa:
O singura AGA pe luna, la inceputul lunii, pentru toata suma retrasa, in care sa scriu ca plata se va face in termen de 30 de zile.
In afara de L.70/2015 care se refera strict la cash, nu am gasit vreo alta interdictie cu privire la fragmentarea platii dividendelor si nici obligativitatea ca acestea sa fie platite intr-o singura transa.

Inregistrez o singura data divdendele pe intrari, in banca , inregistrez retragerile pe 457.
Problema este ca, in intrarea respectiva, imi va aparea cu suma la coloana "Neachitat". Stiu ca asta nu afecteaza cu nimic, dar ma deranja vizual.
Asa ca, am gasit un "work-around". In configurare societati, modific termporar contul Furnizori imobilizari din 404 in 457, intru pe situatii furnizori, aleg "furnizorul" care primeste dividendele si astfel pot sa reglez platile facute cu intrarea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata dividende

#5 Mesaj de balazse »

Si de ce nu faci plata dividendelor prin banca in loc de retragere?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Plata dividende

#6 Mesaj de stroer1948 »

Asa am recomandat si insistat si eu... dar e complicat pentru unii, asa ca...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata dividende

#7 Mesaj de balazse »

Deci iti complici viata singur.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Plata dividende

#8 Mesaj de stroer1948 »

Crezi? Alții mi-o complica. Si mie mi-ar fi convenit sa facă lunar sau anual o singura plata din banca.
Atunci când contabilul propune ceva si administratorul nu e de acord/capabil, exista doar 2 variante:
- reziliere pe motivul ca nu pot sa lucrez la modul solicitat
- adaptare la "nevoile" clientului.

Nu mi e pare asa de mare bataia de cap incat sa reziliez, asa ca, ma adaptez :)

epurem242
Mesaje: 511
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Plata dividende

#9 Mesaj de epurem242 »

si eu ma confrunt cu problema asta..dar pana acum am facut 5311=581 si 457=5311
apropo, daca suma depaseste 10000 euro, trebuie raportat la Oficiu..nu?

radulescur594
Mesaje: 275
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: Plata dividende

#10 Mesaj de radulescur594 »

Se pare ca nu mai functioneaza acest mod de calcul al dividendelor, astfel incat sa preia saga automat datele in d205,
Pana anul trecut a functionat ok....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata dividende

#11 Mesaj de balazse »

Fii mai eplicit. Ce nu functioneaza?
Am introdus la intrari inregistrarea, pe furnizorul configurat corect, cu data de 31.12.2022, iar in D.205 pe anul 2022 imi preia.
Cand esti la D.205 sa nu uiti sa te deplasezi in sus, sa vezi toate tipurile de venituri. ;)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata dividende

#12 Mesaj de tomac »

@radulescur594 - ba funcționează. Și chiar bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns