baza impozabila impozit microintreprindere

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andrein63
Mesaje: 90
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

baza impozabila impozit microintreprindere

#1 Mesaj de andrein63 »

Buna,
veniturile inregistrate din anularea de dobanzi si penalitati calculate de Anaf, se scad din baza impozabila? Mentionez ca societatea este microintrindere si era si atunci cand au fost ele inregistrate pe cheltuieli. In codul fiscal scrie asa:
ART. 53 - Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25848
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza impozabila impozit microintreprindere

#2 Mesaj de tomac »

Nu se scad dacă la data constituirii cheltuielii, cheltuiala a fost considerată nedeductibilă fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andrein63
Mesaje: 90
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Re: baza impozabila impozit microintreprindere

#3 Mesaj de andrein63 »

Scuze, dar nu inteleg raspunsul. La data constituirii cheltuielii firma era microintreprindere , aceste cheltuieli nu influentau baza impozabila.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25848
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza impozabila impozit microintreprindere

#4 Mesaj de tomac »

Nu se scad în cazul dvs. Adică intră în baza de impozitare. S-ar scădea dacă la data la care ați fi constituit acele cheltuieli ați fi fost plătitor de impozit pe profit și cheltuiala ar fi fost nedeductibilă fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andrein63
Mesaje: 90
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Re: baza impozabila impozit microintreprindere

#5 Mesaj de andrein63 »

Multumesc pentru raspuns, asa am inteles si eu din ce am citit in Codul fiscal, dar azi am sunat la asistenta contribuabili Anaf iar doamna care a raspuns la telefon mi-a spus ca se scad, si ma bagat in ceata.

Scrie răspuns