Regulament intern

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Regulament intern

#1 Mesaj de pomparaus »

Buna dimineata,
Stiti ceva referitor la faptul ca este obligatorie introducerea in RI (Regulamentul intern) clauza cu privire la dreptul salariatilor de a opta pentru continuarea activitatii pana la 65 de ani? Mi-a zis o cunostinta care a avut control ITM (Bucuresti) ca inspectorii ITM au aplicat o sanctiune angatorului din aceasta cauza.
Multumesc si o zi buna tuturor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Regulament intern

#2 Mesaj de tomac »

Eu nu știu nimic și o astfel de măsură mi se pare un abuz. Este aberant și lipsit de orice logică să treci în ROI un drept pe care îl acordă legea. În plus un angajator nu-i poate desface CIM unui salariat la o vârstă anume, pentru că nu are un temei legal pentru asta. Îi desface CIM în baza unei decizii de pensionare dacă salariatul i-o comunică. Altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Regulament intern

#3 Mesaj de pomparaus »

De aceea intreb si ma intreb cum e posibil?!

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Regulament intern

#4 Mesaj de robut »

Buna seara,
la o societate am avut control de la itm si dispozitia de masuri mi-a fost adusa in aceasta dupa amiaza cu termen de rezolvare 03.03.2020 si am intrat in panica.....de aceea rog sa ma ajute cineva cu un model act aditional de completare regulament intern privind egalitatea de sanse intre barbati si femei precum si o procedura interna in acest sens, care sa cuprinda circuitul institutional in vederea informarii imediate a autoritatilor publice cu respectare gdpr.
Multumesc anticipat.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Regulament intern

#5 Mesaj de pomparaus »

In ROI trebuie sa ai capitolul "REGULI PRIVIND RESPECTAREA PRINCIPIULUI NEDISCRIMINĂRII ŞI AL ÎNLĂTURĂRII ORICĂREI FORME DE ÎNCĂLCARE A DEMNITĂŢII conform Legii 202/2002". Mergi la lege si gasesti tot ce iti trebuie.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Regulament intern

#6 Mesaj de robut »

In ROI am la acest capitol cateva articole in acest sens, dar probabil avand salariati femei si barbati, vor ceva mai detaliat, dar as avea nevoie (sau unde pot gasi) de un model pentru procedura interna privind aplicarea si controlul respectarii legislatiei privind egalitatea de sanse intre femei si barbati avand in vedere si prelucrarea datelor cu carater personal.
Mutumesc frumos, Pomparus !

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Regulament intern

#7 Mesaj de pomparaus »

Lasa-mi adresa ta de email pe un mesaj privat si iti trimit eu ce am la acest capitol.

Scrie răspuns