Suspendare CIM PT.concediu de cresterea copil pana la 2 ani

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

Suspendare CIM PT.concediu de cresterea copil pana la 2 ani

#1 Mesaj de stano681 »

O angajata si-a consumat cele 126 de zile de concediu de maternitate dar nu i-au mai ramas cele 42 de zile dupa nastere si are o diferenta de 10 zile in care trebuie sa-si faca cerere de suspendare CIM.SE SUSPENDA CIM IN PERIOADA 9-18.03.2020,dupa cre in data de 17.03.2020 se reactiveaza CIM si din 19.03.2020 se suspenda cim pe doi ani.Este corect?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Suspendare CIM PT.concediu de cresterea copil pana la 2 ani

#2 Mesaj de paturcai »

Prevederile O.U.G. nr. 96/2003 il obliga pe angajator sa nu permita revenirea la locul de munca a femeii care a nascut mai devreme de 42 de zile dupa nasterea copilului. De aceea, medicul care a asistat la nastere sau medicul de familie va acorda cel putin 42 de zile de concediu de lauzie.

Daca durata concediului prenatal este mai mare de 84 de zile, ca urmare a compensarii cu concediul postnatal, concediul pentru cresterea copilului nu va putea fi acordat decat la parcurgerea perioadei de 42 de zile de la nastere.
In acest caz, salariata (medicul stie acest lucru) poate primi un "concediu medical" obisnuit.

Din cele pe care le spuneti acolo, desi salariata nu a efectuat cele 42 de zile obligatorii dupa nastere se vine cu propunerea de suspendare a contractului individual de munca.
Nu este legal si in momentul in care va solicita intrarea in concediu pentru cresterea copilului, nu i-l va aproba pentru acele 10 zile.
Sa mai primeasca de la medicul care o are in grija inca 10 zile de concediu obisnuit.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stano681
Mesaje: 58
Membru din: Joi Sep 12, 2013 3:56 pm

Re: Suspendare CIM PT.concediu de cresterea copil pana la 2 ani

#3 Mesaj de stano681 »

DA ,dar medicul zice acuma dupa ce i-a facut calculele gresite ca nu-i da concediu medical ca n-are 42 de zile lauzie,desi eu am avertizat-o cand am vazut ca trec zilele si nu mai naste ca n-o sa-i ramana 42 de zile dupa nastere,si medicul a spus atuni ca nu-i poate intrerupe cm.Cum sa fac corect eu?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Suspendare CIM PT.concediu de cresterea copil pana la 2 ani

#4 Mesaj de paturcai »

Salariata aflata intr-o astfel de situatie trebuie sa vorbeasca la Directia Mamei si Copilului de la Primaria de care apartine cu locuinta si sa intrebe acolo ce-i de facut.
SOlutia de acolo vine (au mai fost astfel de cazuri) pentru ca ei ii aproba Concediul pentru CResterea Copilului.
Salariata trebuie sa-si faca un dosar si sa-l depuna la ei.
Tot acolo intreaba cum iese din acest impas nenorocit
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns