VANZARE IMOBIL PERSOANA JURIDICA CATRE PERSOANA FIZICA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bodora
Mesaje: 43
Membru din: Mie Feb 13, 2013 3:41 pm

VANZARE IMOBIL PERSOANA JURIDICA CATRE PERSOANA FIZICA

#1 Mesaj de bodora » Mie Mar 11, 2020 2:35 pm

Buna ziua,
am o speta pe care nu am mai intalnit-o.Opersoana juridica plattoare de tva a achizitionat o casa noua cu taxare inversa a tva-ului.Aachitat casa si doreste sa vanda catre o persoana fizica.Cum factureaza?cu tva sau fara?si daca da...cat % tva?.Multumesc

pinteae
Mesaje: 1523
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: VANZARE IMOBIL PERSOANA JURIDICA CATRE PERSOANA FIZICA

#2 Mesaj de pinteae » Mie Mar 11, 2020 9:10 pm

Cu TVA. Cota de TVA aplicabila poate fi 5% sau 19%, in functie de incadrarea in prevederile art. 291 alin. (3), lit. c) pct. 3, din Codul fiscal si pct. 38 din Normele de aplicare a Codului fiscal.
Eugen Pintea

Scrie răspuns