Somaj tehnic platit de stat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Somaj tehnic platit de stat

#31 Mesaj de paturcai »

Din cele expuse de doamna Ministru si de modificarile pe care OUG 32 le aduce: NUMAI de la o singura firma va primi somaj-tehnic fiecare angajat
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Somaj tehnic platit de stat

#32 Mesaj de tomac »

Așa cum este acum formulată ordonanța pot beneficia de șomaj tehnic în ambele locuri dacă în ambele au contractul de muncă suspendat pe art.52 alin.1 litera c. Nu ar beneficia de șomaj tehnic dacă ar avea un contract activ cu normă întreagă și restul suspendate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Re: Somaj tehnic platit de stat

#33 Mesaj de filipc290 »

Buna seara. Imi puteti spune de ce nu ma lasa sa introduc somaj tehnic din data de 06.04.2020 ci doar din 16.03.2020. Eu am avut posibiliatea sa imi tin salariatii in co neefectuat de pe anul trecut si abia acum vreau sa le dau somaj tehnic. Cum procedez??? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Somaj tehnic platit de stat

#34 Mesaj de balazse »

Ce inseamna "nu ma lasa"?

filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Re: Somaj tehnic platit de stat

#35 Mesaj de filipc290 »

cand dau sa generez in saga cererea imi spune ca data la care incepe somajul tehnic trebuie sa apartina perioadei starii de urgenta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Somaj tehnic platit de stat

#36 Mesaj de balazse »

Pana la urma, nu inseamna ca nu te lasa sa introduci somajul tehnic, ci sa generezi un fisier pdf, care nu este acelasi lucru, scuze dar nu asa se procedeaza cand soliciti ajutor.
In prima faza, verifica daca ai ultima actualizare a programului, adica cea din 06.04.2020.
Vezi daca si dupa actualizare persista problema.
Totusi nu inteleg pentru ce doresti sa generezi cererea pe luna aprilie (ai mentionat ca doar din 06.04.2020 a intrat), cand pentru moment se depun cererile pentru luna martie 2020?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Somaj tehnic platit de stat

#37 Mesaj de septimiuv »

Intră pe statul lunii aprilie dacă vrei să introduci șomajul pentru aprilie.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Somaj tehnic platit de stat

#38 Mesaj de stefi »

Buna ziua,
O societate de transport care nu mai are deloc activitate, poate sa treaca si contabilul in somaj tehnic? Oricum va trebui sa depuna declaratii lunare, chiar daca are activitatea suspendata......si nu stiu daca poate face asta fiind in somaj tehnic.Multumesc

filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Re: Somaj tehnic platit de stat

#39 Mesaj de filipc290 »

Multumesc pentru raspunsuri si ajutor. O zi cu spor

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Somaj tehnic platit de stat

#40 Mesaj de stefi »

stefi scrie: Mar Apr 07, 2020 2:34 pm Buna ziua,
O societate de transport care nu mai are deloc activitate, poate sa treaca si contabilul in somaj tehnic? Oricum va trebui sa depuna declaratii lunare, chiar daca are activitatea suspendata......si nu stiu daca poate face asta fiind in somaj tehnic.Multumesc
O opinie, va rog frumos?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Somaj tehnic platit de stat

#41 Mesaj de tomac »

Angajatorul poate decide suspendarea oricărui contract de muncă a oricărui salariat.
Odată suspendat contractul de muncă înseamnă că salariatul nu mai are activitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Somaj tehnic platit de stat

#42 Mesaj de stefi »

Deci bien am banuit, acel angajat nu mai are dreptul sa trimita declaratii online, fiind in somaj tehnic, Ce alta posibilitate as avea atunci?? Se poate reactiva contractul pt. o zi, de ex. 25.04 pt.depunere declaratii? O vad cam complicat, deoarece firma neavand incasari cum poate sustine chiar si un salariat-....sau micsorare program de lucru de la 8 ore/zi la 2 ore/luna? Am inteles ca acum nu se mai cotizeaza la asigurarile sociale pt. contract partial ca si pt.unul cu norma intrega...
Multumesc tare mult
Ultima oară modificat Mar Apr 07, 2020 9:10 pm de către stefi, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Somaj tehnic platit de stat

#43 Mesaj de tomac »

Acum să fim serioși. Mulți au înțeles că ordonanța asta e motiv să ia bani de la stat și scopul ei era cu totul și cu totul altul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Somaj tehnic platit de stat

#44 Mesaj de stefi »

tomac scrie: Mar Apr 07, 2020 9:23 pm Acum să fim serioși. Mulți au înțeles că ordonanța asta e motiv să ia bani de la stat și scopul ei era cu totul și cu totul altul.
Inteleg, insa scopul nostru a fost sa lucram pana acum , dar nu se poate, nu mai avem de lucru, de aceea am asteptat pana acum si de aceea trebuie sa ne calculam deciziile pe viitor, pt. ca firma nu va mai avea incasari DELOC, cheltuieli insa da, cheltuieli de rca, asig.CMR etc, care nu mai pot fi returnate. Scopul nostru actual este de a reduce cheltuielile la maximum in aceasta perioada, care nu se stie cat va dura cu exactitate si care ne afecteaza pe toti din pacate.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Somaj tehnic platit de stat

#45 Mesaj de stefi »

Din fericire am reusit sa salvam luna martie, insa din aprilie sunt mult mai multe fabrici inchise, ne e imposibil sa mai continuam, desi ne-am incapatanat sa rezistam. INteleg foarte bine ca scopul nu e ajutorul de la stat, scopul ar fi fost sa continuam sa lucram, dar din pacate nu depinde doar de noi, plus ca avem rate si de leasing..

Scrie răspuns