Deconturi curieri prin 542 ?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Deconturi curieri prin 542 ?

#1 Mesaj de crossing »

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Societatea comercializeaza produse online, acestea sunt expediate prin Fan Courier si Posta Romana.

Exista 4 metode de plata a produselor:

1. Ramburs cont colector Fan Courier.
2. Ramburs cont colector Posta Romana.
3. Plata cu cardul prin netopia / firma are contract cu netopia. Netopia vireaza banii in contul firmei odata pe luna.
4. Ramburs in cont colector emag /emag transfera banii contul firmei.
4.1. Plata cu cardul pe emag / emag transfera banii in contul firmei.
4.2. Plata partiala cu voucher emag + ramburs diferenta in cont colector emag / emag vireaza banii in contul firmei.


Plata facturi furnizori de servicii fan courier/posta/netopia/emag :

Prin debitarea facturii din rambursuri.


Vechiul contabil a folosit doar contul 542 pentru toti furnizorii, fara analitice. Selecta aceeasi data pentru incasarile si platile finalizate pentru fiecare dintre furnizori (desi acest lucru nu corespundea realitatii, viramentele bancare si notele de debitarea avand alta data dar in aceeasi luna), dupa care genera jurnalul de deconturi pentru data dorita (furnizorul dorit).


La sfarsitul lunii soldul a fost zero pentru fiecare din curieri.

Cum procedez de acum inainte ? Creez un analitic pentru fiecare (542.01, etc) ? Schimb cu totul contul 542 cu 473 care pare mai in regula pentru asta si fac analitice la acesta ? Folosesc alt cont ?

Atasez din articolele contabile un exemplu de incasare client si plata factura furnizor :

Imagine

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Deconturi curieri prin 542 ?

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu nu inteleg ce e cu acest 542 (cu/fara analitice) sau 473 in incasarea clientilor!
Am clienti neancasati? Am. Incasezi cu ramburs? Da.Ce treaba are justificarea avansului de trezorerie 542 cu incasarea clientului???
Curierul respectiv imi aduce banii la sediul societatii 5311=4111 cu chitanta cont colector sau borderou (nu conteaza ca e fan courier, posta sau mai stiu eu ce alt furnizor servicii curierat) .Unii imi virreaza banii in cont bancar 5121=4111, altii (emag vouchere, borderouri cu incasari) 4111=707/4427,5328=4111; 461=5328; 401=461 cu facturile emagului pt.comisioane, 5121=4111 in baza borderoului cu clientii incasati. Asa vad eu acest caz.

crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Re: Deconturi curieri prin 542 ?

#3 Mesaj de crossing »

Si totusi sa nu fi avut nici un rationament expertul contabil care a tinut contabilitatea ? A fost in eroare totala ani la randul cu riscurile de rigoare in caz de un control ? Aici gasesc ceva similar si se discuta de 473 https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=16973

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Deconturi curieri prin 542 ?

#4 Mesaj de pomparaus »

Se discuta de 473 (cum foarte multi dintre noi putem sa discutem ideile proprii), dar vezi mai jos ce zice @balazse "Nu inteleg de ce procedezi asa complicat.Pe baza chitantei de ramburs te inregistrezi in casa.De ce sa mai emiti bon ulterior?"
Zice : pe baza chitantei de ramburs te inregistrezi in casa adica 5311=4111 ce ti-am zis eu.
Cat despre expert, sunt experti printre experti.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Deconturi curieri prin 542 ?

#5 Mesaj de balazse »

Pentru CrossinG
In link-ul mentionat de tine, mai exista un link oferit de EugeN01, ar fi fost optim sa il vizualizezi (acolo sunt 6 topicuri referitor la subiect).
In mod normal utilizezi 5311 sau 5125 (analitic), depinde de caz.

Vezi cele postate recent pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/?p=2487

Scrie răspuns