Transmitere documente somaj tehnic online

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#16 Mesaj de tobosv790 »

Scoate programul listele astea? Daca DA, pe unde? Pe la ce meniu/fereastra? Multumesc!

simad950
Mesaje: 76
Membru din: Joi Dec 10, 2009 12:00 am

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#17 Mesaj de simad950 »

Daca semnam olograf documentele pdf prin aplicatia de semnare adobe e valabil ?

nastasachei
Mesaje: 37
Membru din: Lun Iul 01, 2019 1:11 pm

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#18 Mesaj de nastasachei »

simad950, eu cred ca pentru semnatura olograf e varianta word

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#19 Mesaj de paturcai »

NU
Olograf inseamna sa tipariti documentul (poate fi completat si cu tehnica de calcul) SA-L SEMNATI apoi sa-l scanati
Prin olograf se intelege DE MÂNĂ
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#20 Mesaj de tomac »

@tobosv, da le va scoate. Aveți puțină răbdare. Au fost publicate aseară în monitor și voi la prima oră, gata, le vreți. Puțină răbdare.
Orice fișier pus pe net de ANOFM este un fișier care poate fi utilizat dacă se dorește. Angajatorii au obligația de a trimite la ei documentele stabilite prin ordin, în forma stabilită prin ordin și semnate și datate de către reprezentantul legal.
Aplicarea semnăturii digitale se poate face exclusiv de către reprezentantul legal dacă acesta deține așa ceva, dar nu este o condiție obligatorie.
Documentele se pot trimite și scanate după ce au fost semnate olograf. Adică au fost tipărite și au fost semnate de către reprezentantul legal apoi au fost scanate.
Refuzul primirii unor documente scanate și trimise astfel, repet, este un abuz, pentru că legea nu spune că se trimit obligatoriu semnate digital.
Refuzul primirii unor documente scanate și trimise astfel, fără a avea lângă ele și un fișier Excel care să conțină datele din acea listă, este, la fel, un abuz, pentru că legea nu zice absolut nimic de așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#21 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc frumos! Nu am vrut sa par eu cel mai grabit. Am intrebat asa ca idee. Daca se lucreaza la asta atunci merita asteptarea.

simad950
Mesaje: 76
Membru din: Joi Dec 10, 2009 12:00 am

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#22 Mesaj de simad950 »

"Lista persoanelor cărora li s-a suspendat contractul individual de muncă din inițiativa angajatorului, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, va fi transmisă atât în format .pdf, cât şi editabil. "
De pe site ANOFM !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere documente somaj tehnic online

#23 Mesaj de tomac »

Incredibil! Serios. Și ce dacă e de pe siteul lor? Acum pe bune: un anunț de acolo ține loc de ce scrie în lege?
Vă rog să-mi indicați, exact, legea, ordinul, actul normativ, care indică OBLIGAȚIA de a genera un fișier editabil cu lista persoanelor cărora li s-a suspendat contractul. Actul care obligă angajatorul să trimită orice altceva decât - cerere semnată de către reprezentantul legal, declarație semnată de reprezentantul legal și lista semnată și ea de către reprezentantul legal. Nu mă interesează ce scrie pe siteul ăla dacă nu este indicat și un temei legal pentru solicitare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns