CERERE IF

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

CERERE IF

#1 Mesaj de ardeleanuc723 »

Buna ziua!O intreprindere familiala formata din sot si sotie trebuie sa transmita cererea la ANPIS pt incasarea banilor pt o singura persoana sau pt ambele?
Un SRL care nu are nici un salariat[nici administratorul} care are ca obiect de activ bar poate solitcita 75 % din salariul minim la ANOFM?
Multumesc !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CERERE IF

#2 Mesaj de paturcai »

Prin modificarea Ord. 30/2020 (a fost modificata cu Ord. 32/2020) suma primita de o Intreptindere Individuala este de maxim 75% din maxim 5.429 lei care reprezinta salariul mediu brut folosit pentru fundamentarea Bugetului de Asiguari Sociale in 2020. Suma pe care o intreprindere individuala o va primi este de 4.071 lei (maxim); asupra sumei primite (4.071 lei) se calculeaza contributii si taxe.
Aveti aici o legatura ca sa va faceti o idee: http://bucuresti.mmanpis.ro/
Nu are importanta ca intreprinderea individuala este formata din sot si sotie. Ajutorul se va acorda "intreprinderii".

Un SRL care nu are niciun angajat inseamna ca nu desfasoara activitate economica si deci nu poate primi niciun ajutor chiar daca activitatea acestui SRL a fost in "primul val" de inchideri (18.03.2020). SOmajul tehnic este in primul rand o masura de a ajuta salariatii, apoi firmele care au salariati. O firma care nu are salariati nu are cum sa aplice/solicite somajul tehnic.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns