Import CSV Fancourier

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Import CSV Fancourier

#1 Mesaj de stroer1948 »

A folosit cineva functia asta? Eu nu prea inteleg cum se foloseste...
Am cont bancar 5121.1 in care intra rambursurile de la Fan, la gramada. Dar, in contul respectiv mai sunt si alte incasari, plati.
Eu folosesc contul 5125 la incasarile de la FAN (5121.1 - 5125) si sumele din 5125 le sting manual cu facturile emise, in baza borderourilor de incasari la la FAN.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#2 Mesaj de paturcai »

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#3 Mesaj de stroer1948 »

Eu intreabm altceva. Functia respectiva a fost introdusa prin ver 3.0.520 din 18.03.2020
3. S-a introdus importul de extrase pentru bancile Garanti/CEC si de incasari de la firmele de curierat Fan Courier / Cargus / DPD / GLS.
Articolul la care ma trimiteti a fost scris in 30 ianuarie 2020.
Daca nu cumva, Cristi, este un vizionar si ghicitor in carti, nu vad cum ar fi putut sa scrie un articol in data de 30 ianuarie, care se refera la o modificare a programului ce va avea loc in 18 martie :?: :idea: :shock:
Ca sa va imit, nici dvs nu prea citiți cu atenție. :lol:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#4 Mesaj de paturcai »

Adevarul este ca noi nu am folosit functia dar era prezenta din Ianuarie 2020
Nu cred ca Cristi ar fi scris in Ianuarie ceva ce puteam folosi in Martie 2020
In Martie 2020 a fost trecuta la actualizare si s-a scris "oficial" despre ea.
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#5 Mesaj de stroer1948 »

Vorbim despre lucruri diferite. Tu vorbesti despre "plăți/încasări grupate" (exact ca in articolul lui Cristi), iar eu vorbesc despre import CSV.
Imagine

Ca sa detaliex si mai mult: am un cont bancar, in care intra rambursurile de la curier. De la curier, primesc un fisier CSV cu incasarile.
Prima data, import fisierul CSV generat de banca, cu toate operatiunile. Imi importa inclusiv incasarile de la curier, nu mai ca, nu stie pe ce client sa le duca si le duce pe 5125.
In faza asta, am extrasul de banca importat si sold pe contul 5125.
Din ecranul jurnal de banca, nu mai pot importa inca o data fisierul de la curier, pentru ca mi se vor dubla incasarile.
Eu m-am gandit la urmatoarele posibilitati:
- fie sterg manual incasarile importate din CSV-ul bancii preluate in contul 5125 / sau nu le import de la inceput, le debifez. Practic, voi avea toate operatiunile, mai putin incasarile de la curier. Soldul final al bancii nu va corespunde cu extrasul. Va fi mai mic cu incasarile de la curier.
In acest moment, import peste fisierul csv de la curier. daca totul merge bine, va trebui sa imi dea si soldul final.

- sau, cum am facut eu prima luna: am importat csv-ul de la banca cu toate incasarile, am ales contul 5125 pentru incasarile de la fan. am intrat in configurare societati si am definit contul 5125 ca fiind de banca. am intrat pe juranl de banca, am ales contul 5125 si am importat aici CSV-ul de la curier. s-a inchis totul cum trebuie.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#6 Mesaj de paturcai »

Asta doream sa spun si eu (solutia a 2-a este cea mai buna)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import CSV Fancourier

#7 Mesaj de balazse »

Pentru StroeR1948
Deja prin vers.519 (06.02.2020) a fost introdusa efectiv optiunea de a importa fisiere cvs de la Fan Courier. :wink:

crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Re: Import CSV Fancourier

#8 Mesaj de crossing »

Singurele fisiere furnizate de FAN COURIER in mod automat pe email la fiecare virament bancar sunt cele cu mesajul :

"Buna ziua,
Va trimitem atasat borderoul expeditiilor pentru care s-a facut viramentul bancar in data de 03 Apr 2020 in contul xxxx."

Ba mai mult, le-am cerut expres fisierul/fisierele csv si mi-au raspuns ca nu au asa ceva.

Fiserul atasat in email are extensia .xls cu nume genul EmailCCRO36INGB000099990717962120020301.xls. Am incercat sa-l deschid si sa-l salvez csv, apoi sa-l import in saga-jurnal banca dar fara nici un rezultat, nu incarca nimic. Acesta este un exemplu de fisier https://easyupload.io/9ovxyp

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import CSV Fancourier

#9 Mesaj de tomac »

Solicitați-le fișierul cu viramente.
Ce vă spune logica? Că în program s-a implementat un import mergându-se pe ghicite sau în baza unui fișier generat de platforma curierului?
Platforma lor on-line permite generarea unui fișier care conține detaliile viramentelor efectuate de ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Re: Import CSV Fancourier

#10 Mesaj de crossing »

In prima faza am crezut ca este o eroare, continutul fisierelor furnizate de fan courier pe email este ce trebuie ca si continut, viramentele. S-ar parea ca cei de la fan courier nu sunt prea bine pregatiti pe partea de suport, le-am scris 3 email-uri si i-am sunat de 2 ori, fara sa stie despre ce fisiere csv vorbesc. Abia raspunsul dvs. a continut cheia care a rezolvat problema "Platforma lor on-line permite.." Multumesc !

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#11 Mesaj de stroer1948 »

Merge garantat. Daca folositi platforma de SelfAWB, mergeti pe rapoarte > raport viramente sau ceva de genul asta. Alegeti perioada si apasati export. V-as fi pus niste poze cu pasii, dar eu nu am acces la platforma. Chiar azi am intrat de pe calculatorul clientului si am scos raportul si l-am importat in SAGA.

crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Re: Import CSV Fancourier

#12 Mesaj de crossing »

Exact, ma gandeam ca platforma selfweb este doar pentru generat awb-uri. Cei de la suport sunt in afara problemei, m-au facut sa cred ca este o eroare de la saga.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import CSV Fancourier

#13 Mesaj de septimiuv »

Probabil te-ai rățoit și cu cei de la Saga până când mailurile tale au ajuns în folderul lor cu aberații.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import CSV Fancourier

#14 Mesaj de paturcai »

Nu stiu cati lucreaza cu importul de la FAN CURIER, dar am reusit sa-mi fac o viata mai buna - catigand timp - astfel: (am luat exemplul dat in acest topic)

1. Import in BANCA extrasele in formatul pe care SAGA il intelege.
Am - de exemplu intre toate incasarile - si incasari ramburs de la FAN CURIER (ca tot s-a vorbit de acesata situatie).
In dreptul incasarilor ramburs de la FAN CURIER pun contul contabil (pe care l-am creat anterior in PLANUL DE CONTURI in SAGA) 5125.01 (FAN CURIER); deci tot ceea ce se vede la importul extraselor de cont ca fiind o incasare de la FAN CURIER, manual adaug 5125.01
2. La configurare societati---->Conturi automate, am trecut 5125 ca fiind un cont de Banca.
3. Intru in Jurnalul de Banca si aleg din partea stanga, contul 5125.01; aici import fisierul (in format CSV) de la FAN CURIER si lucrez ca si cum ar fi un cont la Banca. Este perfect; la sfarsitul lunii (in cazurile ideale, soldul contului 5125 trebuie sa fie ZERO)
Bravo SAGA!
Bravo mie!
Multumesc colegilor de la care am invatat!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Re: Import CSV Fancourier

#15 Mesaj de crossing »

Excelenta solutia !

Scrie răspuns