Somaj tehnic

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
trascad133
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 07, 2019 4:49 pm

Somaj tehnic

#1 Mesaj de trascad133 »

Am introdus la concedii - somaj tehnic OUG 30, dar in statul de plata imi apare doar nr de zile de somaj tehnic, nu si contributiile si suma de incasat a angajatului

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Somaj tehnic

#2 Mesaj de paturcai »

Contributiile - ca sa-l citez pe TomaC - nu pot aparea pentru ca vor aparea in luna in care se platesc.
Adica: primiti banii de la Stat in Aprilie, atunci in aprilie veti vedea ceva, daca veti vedea.

Consider ca nu este corect ca aceste sume sa apara in Statul de plata ("Statul de salarii" are rolul de a achita niste drepturi salariale ori SOmajul-tehnic nu este rezultatul desfasurarii unei activitati; salariatul nu-si vinde munca iar angajatorul o cumpara) ar trebui sa mai apara un document numit DREPTURI DE PERSONAL sau stiu-eu-cum care sa se comporte ca un "Stat de salarii"
COntractele de munca sunt suspendate, deci nici in APrilie (opinia mea) nu va aparea nimic acolo.
Va mai aparea un document suplimentar care va fi "asimilat" unui stat de salarii
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

trascad133
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 07, 2019 4:49 pm

Re: Somaj tehnic

#3 Mesaj de trascad133 »

Da, multumesc!

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Somaj tehnic

#4 Mesaj de ivana91 »

Am o suspendare somaj tehnic OG 30 , codul principal al activitatii este 4633, dar are si cod secundar hoteluri, baruri restaurante la care are angajat administratorul. CM este suspendat. Pot depune cerere pentru somaj tehnic?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Somaj tehnic

#5 Mesaj de tomac »

De ce nu ați putea depune?
Poate depune oricine, cu condiția să dovedească ulterior că a avut activitatea redusă sau întreruptă din cauza epidemiei/declarării stării de urgență și că asta i-a creat probleme în a plăti salariații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

trascad133
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 07, 2019 4:49 pm

Re: Somaj tehnic

#6 Mesaj de trascad133 »

Lista ptr OUG 30 ptr noiembrie da eroaore la calculul sumei ptr somajul tehnic, calculeaza mai putin decat trebuie, luna avand 20 zile lucratoare. Ca sa iasa suma corecta am introdus la nr de zile - 22, ceea ce nu este corect

hojdae
Mesaje: 81
Membru din: Mie Ian 05, 2011 12:00 am

Re: Somaj tehnic

#7 Mesaj de hojdae »

Formularul va lăsa să interveniți în celula cu suma. Dacă va da o eroare dați ignor. Numărul de zile e corect 20 doar ca suma corecta trebuie pusa de dumneavoastră.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Somaj tehnic

#8 Mesaj de tomac »

@trascad133 - formularul se actualizează lunar de către cei de la platforma aici.gov.ro și până la actualizare există și în SAGA cel de pe site-ul respectiv. Cum lunile nu au același număr de zile lucrătoare, dacă în luna precedentă celei pentru vreți să depuneți listele este un număr de zile lucrătoare diferit de cel din luna pentru care completați listele, formularul va efectua calcule cu zilele lucrătoare din luna precedentă pentru că nu a fost actualizat. De aceea fie completați manual zilele lucrătoare, fie așteptați actualizarea formularului pe site-ul aici.gov.ro și ulterior completarea și depunerea lui.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andrein63
Mesaje: 94
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Re: Somaj tehnic

#9 Mesaj de andrein63 »

Buna, incerc sa depund cererea pt. somaj tehnic luna noiembrie iar fisierele pe care trebuie sa le atasez sunt mai mari de 5 MB, tabelul cu activitatile restrictionate trebuie scanat si atasat tot, cele 12 foi? imi iese fisierul prea mare.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Somaj tehnic

#10 Mesaj de tomac »

De ce să atașați ceva?
Inserați semnătura olografă în listă și semnați declarația, cererea și tabelul cu Adobe Reader folosind opțiunea de semnare din acest program. Inserați cu "Completare și semnare" / "Fill & Sign" semnătura olografă direct în pdf-ul cu aceste documente în câmpul corespunzător.
Inserarea semnăturii este suficientă. Se atașează fișiere numai dacă semnătura olografă nu există inserată în document. Consultați ghidul disponibil pe aici.gov.ro
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns