TEREN ACHIZITIONAT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stanar10
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 11, 2019 1:19 pm

TEREN ACHIZITIONAT

#1 Mesaj de stanar10 »

Buna ziua!
Am si eu nevoie de ajutor de la colegii mai experimentati ca mine.
In 2016 a achizionat o firma de transport un teren de la o persoana fizica prin contract vanzare cumparare la o valoare de 200.000 lei
am facut inregistrarea atunci 2111 = 462 200.000,firma achitand doar un avans la vremea aceea. Intre timp a renuntat la teren si a deschis un proces civil prin care firma a si castigat, deci renunta la teren iar vanzatorul este obligat sa-i achite 110.000 ( in transe de 6 luni)si 10.000 ch.de judecata.
Mentionez ca in 2018 cand s a deschis procesul firma a mai achitat o cautine in acelasi dosar de 22.500 lei pe care am evidentiat o in ct.2678.
Rugamintea mea este sa ma ajutati spunandu mi sub ce forma sa scot din evidenta acest teren care nu este o vanzare si cum imi inchid conturile .
Multumesc anticipat

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: TEREN ACHIZITIONAT

#2 Mesaj de paturcai »

Faceti inregistrarea contabila invers: 462 = 2111,
sau
ca sa fim mult mai corecti: stornati inergistrarea initiala: minus 2111 = minus 462 (mi se pare mult mai buna stornarea in rosu)
Suma pe care o aveti in 462 (dupa stornare) o veti duce in sau 4091 sau 473 cu analitice distincte ca sa stiti despre ce este vorba; sau o lasati pur si simplu in 462 pentru a respecta "istoricul": s-a achitat o parte din bani si au ramas acolo.

Ce document ne trebuie pentru acest lucru?
Avem INVENTARIEREA PATRIMONIULUI care este document de inregistrare in contabilitate a valorificarii rezultatelor inventarierii.
AM constatat cu ocazia inventarierii si aceasta situatie pe care o trec in PROCESUL VERBAL DE VALORIFICARE a rezultatelor inventarierii. Dupa acest proces verbal (se poate face oricand inventarierea, chiar si lunar; legea spune CEL PUTIN o DATA PE AN), se face o Decizie/Hotarare din care sa resiasa ca se scoate din evidenta respectivul activ fix si se dau detalii asa cum ati facut-o aici.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stanar
Mesaje: 23
Membru din: Vin Ian 29, 2016 5:34 pm

Re: TEREN ACHIZITIONAT

#3 Mesaj de stanar »

Multumesc frumos.....

Scrie răspuns