Ajutor introducere date

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
faura135
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:11 pm

Ajutor introducere date

#1 Mesaj de faura135 »

Am nevoie de ajutor pentru a introduce in SAGA date de la o firma pentru a incepe sa lucrez in SAGA si imi da batai de cap introducerea balantei, ma poate ajuta cineva de la distanta? bineinteles si contra cost daca este nevoie
Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Ajutor introducere date

#2 Mesaj de paturcai »

Nu este nicio bataie de cap si nu va trebuie ajutor de la distanta ci numai un pic de atentie:
- luna de incepere a folosirii programului: martie 2020
- Preluati balanta pe zero
- validati
- mergeti in INTRARI si aici treceti soldurile din balanta pe care o preluati.
La furnizori aveti sold neachitat (exemplu: 123,22 lei la GIGI srl, 208,79 lei la MIMI srl);
foarte bine;
adaugati la numar de document Sold_GIGI (sau daca aveti posibilitatea treceti chiar numarul facturii/facturilor care reprezinta soldul si data la care ele au fost emise initial); aveti in grija daca sunt cu TVA la plata. Daca furnizorul nu exista il creati si lasati SAGA sa puna analiticele.
Punand data la documente INAINTE DE MARTIE 2020 (ca este normal, sa aveti facturi din februarie 2020, ianuarie 2020, decembrie 2019, etc) primiti o atentionare cum ca nu se vor intocmit NC (note contabile) ceea ce si trebuie.
La IESIRI faceti la fel
Dupa ce ati preluat tertii (clientii si furnizorii) mergeti inapoi la preluare balanta intiala (acolo unde ati validat pe zero), devalidati, si treceti la TERTI exact soldurile pe care le-ati introdus la INTRARI si IESIRI.
Daca aveti TVA la plata (din solduri) le treceti tot aici, la fel si la TVA la incasare.

Daca nu aveti REVISAL in format acceptat (XML sau RVS) si daca nu sunt multi salariati, ii puteti trece manual. Daca aveti la indemana D112 depuse aveti tot ce va trebuie in ele fara niciun REVISAL. D112, este gandita ca statul de salarii si aveti acolo pana si restul de plata trecut la fiecare angajat.
Este greu?!
Eu spun ca nu!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

Re: Ajutor introducere date

#3 Mesaj de buzece »

Buna ziua

Am nevoie de ajutor in urmatoarea speta :
am preluat facturile de intrare , la o firma preluata .
Are o factura cu tva la incasare cu minus ( firma a cumparat un produs , l-a achitat , l-a returnat , a primit factura de storno , dar nu a primit si banii ) . Cum pot introduce aceasta factura cu minus ( la validare imi apare mesajul de atentionare , facturile de storno cu tva la incasare trebuie reglate inainte de validare ) in asa fel incat sa o preia corect si in registrul de tva ?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor introducere date

#4 Mesaj de balazse »

Doar daca scoti bifa de la "TVAi".

oprescul66
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 13, 2020 8:14 pm

Re: Ajutor introducere date

#5 Mesaj de oprescul66 »

buna! am o societate cu 2 gestiuni ,una depozit,una magazin,evidenta cantitativ valorica la pret de vanz.cu amanumtul.neplatitoare de tva.face intrare in depozit,pe articole la pret de vanz.se face transfer din dep.in mag.la pret cu amanumtul.cum reusesc sa am situatia stocurilor la cele 2 gest.la pret de vanz.si sa am si raport.gest.la pret cu amanumtul?nu am reusit sa configurez.data inceput.01.01.2021.multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor introducere date

#6 Mesaj de balazse »

Daca ai evidenta cantitativ-valorica, de ce il mai tii la pret de vanzare in loc de pret de achitie?
Faptul ca la raft trebuie sa apara pretul de vanzare, nu are nici o legatura cu modul de evidenta.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: Ajutor introducere date

#7 Mesaj de ignatc189 »

Buna ziua!

Am observat ca mi-a disparut de la "Intrari", campul cu "data documentului". A fost eliminat la ultima actualizare sau e vreo eroare la mine. Mentionez ca tocmai am schimbat calculatorul pe care lucrez, sa nu fie vreo problema cu mutarea programului.
Multumesc!

P.S.: daca totusi a fost eliminat campul, cum procedam cu facturile din luni precedente, pentru a aparea acestea la Regularizari in Decontul de TVA?

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Ajutor introducere date

#8 Mesaj de mantogp710 »

apasatu pe butonul " > > " de langa detalii din fereastra intrari.

oprescul66
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 13, 2020 8:14 pm

Re: Ajutor introducere date

#9 Mesaj de oprescul66 »

buna...am preluat o firma de la 01.01,2021 si am introdus pe intrari spldurile furnizori neachitati la 31.12.2020 ,am procedat si in balanta ...totul ok...am introdus intrarile din 01.01.2021....dar la jurnal cumpararai si situatie furnizori...cu toate ca dau luna 01.2021...imi aduce si soldurile din 12.si inca ceva...se pot valida mai multe intrari odata?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ajutor introducere date

#10 Mesaj de balazse »

Daca discutam despre jurnal cumparari, facturile pentru care se aplica TVA la incasare si nu au fost anterior exigibile, atunci este normal sa iti mai apara in continuare.
Daca filtrezi dupa "nevalidat" si apesi pe butonul "validez" atunci se vor valida toate facturile filtrate.
Citeste cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/?p=522
https://www.sagasoftware.ro/?p=519

Scrie răspuns