Sporuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
takom
Mesaje: 15
Membru din: Vin Apr 03, 2020 11:56 am

Sporuri

#1 Mesaj de takom »

In stat salarii exista o coloana <Sporuri>.In aceasta coloana ce fel de sporuri se inscriu si care sint setarile in vederea complectarii acestei coloane.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sporuri

#2 Mesaj de balazse »

Conform manual de utilizare: Sporurile ocazionale, plătite salariaţilor. Adica, acele sporuri care nu sunt permanente.

cadinoium
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 17, 2019 9:42 am

Re: Sporuri

#3 Mesaj de cadinoium »

Bună ziua!
Am citit pe forum tot ce se putea legat de sporuri și în manualul de utilizare, însă nu am găsit rezolvare la problema mea, așa că v-aș fi foarte recunoscătoare daca m-ați putea ajuta.
Am 50 de angajați, fiecare cu sporuri diferite (vechime, fidelitate, indemnizație de conducere), cu procente și combinații diferite.
Am observat că Saga calculeaza sporul de vechime la salariul de baza + celelalte sporuri, însă eu am configurat sporurile să fie aplicate conform contractului, de exemplu: salariul de bază 2300 lei, spor de vechime 10%, spor de fidelitate 25% (acesta să fie aplicat la salariul de bază + sporul de vechime).
Am doi angajați cu aceleași tipuri de sporuri și aceleași procente, iar la unul aplică sporul de vechime la salariul de bază + sporul de fidelitate, iar la celălalt angajat calculează fiecare spor doar la salariul de bază.
Cum ar trebui să configurez sporurile astfel încât să calculeze corect?
Vă mulțumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sporuri

#4 Mesaj de tomac »

Este imposibil așa ceva. Trimiteți o salvare a bazei de date la SAGA și indicați persoanele la care dvs considerați că sunt calculate diferit datele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns