declaratie adaos comercial anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serghiea849
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 16, 2015 3:52 pm

declaratie adaos comercial anaf

#1 Mesaj de serghiea849 »

Buna ziua,

Aveti idee daca se mai depune la ANAF declaratia pentru adaos comercial?

Multumesc .

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie adaos comercial anaf

#2 Mesaj de paturcai »

Potrivit art 1 lit f din Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati de productie, comert sau prestari de servicii ilicite, anumite fapte pot constitui contraventii si sunt tratate ca atare, potrivit legii penale.
Prezentam in continuare care sunt faptele ce reprezinta activitati de productie, comert sau prestari de servicii ilicite si constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa fie considerate, potrivit legii penale, infractiuni:
f) nedeclararea de catre operatorii economici la organele fiscale, inainte de aplicare, a adaosurilor comerciale si a celor de comision;
Conform art 2 alin 1 din lege: Contraventiile prevazute la art. 1 savarsite de catre persoane fizice se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 5.000 lei, iar daca sunt savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 2.000 lei la 20.000 lei.
Prin urmare, inainte de aplicare operatorii comerciali trebuie sa notifice organul fiscal adaosurile comerciale practicate (exemplu: marja de adaos intre 10% si 100%)


https://contabilul.manager.ro/a/24488/n ... 0-lei.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie adaos comercial anaf

#3 Mesaj de tomac »

Eu mă tot întreb de ceva timp ce naiba ar putea fi aici infracțiune și ce relevanță au acele declarații...
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie adaos comercial anaf

#4 Mesaj de paturcai »

Sunt motive de "persuasiune" (Doamne ce greu se mai pronunta cuvantul asta)
Daca inspectorii nu gasesc nimic, ei tot gasesc...

Au fost vremuri (ca si acum) cand oferta era mica (ce vremuri) si cererea mare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: declaratie adaos comercial anaf

#5 Mesaj de nasteaf »

Tot se zice ca acum dupa coronavirus va fi "altfel". Oare nu se va mai schimba si pe la ANAF si in legislatie cate ceva ca sa ne aliniem si noi la alte tari din UE? Declaratiile fara nici un rost macar sa se scoata din legislatie!

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: declaratie adaos comercial anaf

#6 Mesaj de roncovf »

Se schimbă, dar trebuie o mitralieră!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie adaos comercial anaf

#7 Mesaj de paturcai »

O mitraliera nu este suficienta.

Ma uitam zilele acestea pe YouTube la un documentar (facut de amatori, dar asta nu stirbeste cu nimic mesajul) legat de DACI si de latinitatea poporului roman.
Desi exista - si au existat - dovezi ca de fapt limba vorbita de DACI este de fapt "inaintasa" limbii latine (de fapt este rebotezata, exact asa cum in Republica Moldova nu se vorbeste limba romana ci limba moldoveneasca), "rinocerii" care trebuie sa schimbe aceste lucruri in Istoria Romanialor - surpriza! - nu o fac! De ce? Nimeni nu intelege nimic.
Ceausescu dorea cu ardoare sa "dovedeasca" ca avem o origine sanatoasa (latina) si nu suntem Neica-Nimeni. (In felul sau un patriot)
Dupa ani de zile de la REvolutie, inca nu suntem in stare sa schimbam acest aspect in propria istorie.
Si atunci ne asteptam ca "decidentii" de astazi sa faca un pas - mic, dar sa-l faca - sa clarifice zonele "gri" cu care ne confruntam astazi?

Tot din acel documentar am retinut un fapt absolut "socant" numele tarii si a poporului roman (ROMANIA si ROMAN) a fost ales de catre cei care au format Scoala Ardeleana (de care suntem mandrii tare). Ei au propus ca denumirea sa fie ROMANIA si nu DACIA cum era normal. Cei care formau Scoala Ardeleana au fost "scoliti" exact in acele scoli vestice care nu doreau - in niciun caz - ca dacii sa fie recunoscuti ca "inaintasii" romanilor.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns