Somaj tehnic

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Somaj tehnic

#1 Mesaj de peticae228 »

Societate de constructii in luna martie trimite in somaj tehnic OUG 30, 75% din angajati. Unul din angajati are contract cu timp partial 4h/zi, acesta avand si CIM cu norma intreaga la alta societate. La depunerea cererii catre ANOFM pentru plata indemnizatiilor persoanelor aflate in somaj tehnic OUG 30 acesta nu a fost trecut pe lista intrucat va fi pe lista unde are veniturile mai mari cu condiția să aibă contractul de bază suspendat. In acest caz in stat la operarea somajului tehnic in luna martie va trebui selectat la suspendare doar "Somaj tehnic" si nu "Somaj tehnic OUG 30" avand in vedere ca firma ii va achita indemnizatia aferenta somajului tehnic nu? Va rog sa imi spuneti cum ar fi corect sa procedez/selectez.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Somaj tehnic

#2 Mesaj de balazse »

Conditia nu prea cred ca este "să aibă contractul de bază suspendat", ci fiecare contract, din cate imi amintesc.
In mod normal trebuia sa ii faci suspendare contractului si la tine, acum pe ce baza asta ramane la latitudinea conducerii si solicitarea angajatului.

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: Somaj tehnic

#3 Mesaj de peticae228 »

Are fiecare contract de munca suspendat si pe cel cu norma intreaga si pe cel cu timp partial. Indemnizatia pt somajul tehnic se cere de la firma cu contractul cu norma intreaga unde salariul este mai mare . Intrebarea mea este: avand in vedere ca este angajat cu timp partial la o societate de constructii unde i se aplica facilitati , acesta fiind din 26.03.2020 pana pe 14.05.2020 in somaj tehnic cf OUG 30 cum il trec in stat la suspendare cu somaj tehnic simplu sau somaj tehnic OUG 30? In conditiile in care indemnizatia ii este suportata de angajator si nu se mai recupereaza de la stat, nu se mai aplica facilitati, mai trebuie completat ca la restul salariatilor aflati in somaj tehnic OUG30 in "Detalii" indemnizatia recuperata desi ea nu se recupereaza? Nu stiu cum sa operez in stat in aceasta situatie daca ma poate lamuri cineva. Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Somaj tehnic

#4 Mesaj de balazse »

Daca este in somaj simplu, atunci alegi "somaj tehnic" (doar daca doresti sa recuperezi sume de la stat alegi "somaj tehnic OUG30").
Daca nu recuperezi nimic de la stat, atunci de ce ai mai completa orice la sume de recuperat?

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Somaj tehnic

#5 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. In mai depun la ANOFM documentele pt somajul tehnic aferent lunii aprilie sau si pt cele 14 zile din mai? Logic mi se pare sa depun in iunie pt mai.
Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Somaj tehnic

#6 Mesaj de fagarasa176 »

radug754 scrie: Joi Apr 30, 2020 3:06 pm Logic mi se pare sa depun in iunie pt mai.
Aici logica ta e buna
radug754 scrie: Joi Apr 30, 2020 3:06 pm In mai depun la ANOFM documentele pt somajul tehnic aferent lunii aprilie sau si pt cele 14 zile din mai
Aici logica îţi joacă feste :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Somaj tehnic

#7 Mesaj de sorina87 »

da, de la prea multa scoala cu copiii acasa :)))

Scrie răspuns