Declaratia 100 cu bonificatie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#16 Mesaj de ionescua921 »

Multumesc, atunci declar impozitul datorat si achit mai putin, iar bonificatia la ce suma o aplic?

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#17 Mesaj de davids »

Nu se specifica expres, de aceea eu as interpreta legea ad litteram și as aplica bonificația la tot impozitul datorat (declarat in d100) si nu doar la cat mai am de plata. In fond, soldul debitor e tot o plata anticipata.

"Contribuabilii plătitori de impozit pe profit (...) care plătesc impozitul datorat pentru trimestrul I al anului 2020, respectiv pentru plata anticipată aferentă aceluiaşi trimestru, până la termenul scadent de 25 aprilie 2020 inclusiv, beneficiază de o bonificaţie calculată asupra impozitului pe profit datorat(...)"
"Pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor aferent trimestrului I al anului 2020, până la data de 25 aprilie 2020 inclusiv, contribuabilii beneficiază de o bonificaţie de 10% calculată asupra impozitului datorat pentru trimestrul respectiv."
"Contribuabilii (...) determină impozitul pe profit/impozitul pe veniturile microîntreprinderilor de plată prin scăderea din impozitul datorat a bonificației calculate potrivit prezentului articol".

popescue
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 25, 2010 12:00 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#18 Mesaj de popescue »

Daca in data de 14.04.2020 am depus Declaratia 100, folosind asadar versiunea veche a programului, este necesar acum sa depun iar D100 sau D710 ?

Multumesc!
Ultima oară modificat Joi Apr 23, 2020 1:09 pm de către popescue, modificat 1 dată în total.

ghemesc493
Mesaje: 9
Membru din: Vin Sep 09, 2011 9:20 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#19 Mesaj de ghemesc493 »

Am sunat si am vorbit la Finante (si la Asistenta Contribuabili) in legatura cu aceste coduri IBAN care se vehiculeaza pe aici ca ar fi bine sa viram explicit in contul de imp pe profit, sau micro, in loc de contul unic, iar ei zic ca habar nu au de asa ceva...
Si sincer, nu stiu cum sa procedez... :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#20 Mesaj de tomac »

Legat de bonificație: este o facilitate legată de plată nu o deducere din impozit în sine.
Impozitul datorat este stabilit conform codului fiscal. Acolo nu există impozit de plată ci doar modul de stabilire a sumei datorate. La micro suma datorată se determină prin aplicarea cotei de impozit la baza de impozitare și apoi, dacă există sponsorizare, prin deducerea sumei maxim posibile din impozit. Ceea ce rămâne este impozit datorat.
Dacă nu ar fi existat această bonificație la plată, cât ați fi datorat impozit? Suma brută dinainte de scăderea sponsorizării sau ceea ce rămâne după scăderea ei.
Ceea ce încurcă este rubrica de deductibil din D100. Dar aceea este acolo exclusiv pentru micro din rațiuni care țin de controlul sumei deduse cu sponsorizarea. Nu de alta, dar la profit ceea ce se înscrie în declarație la rd.1 este deja diminuat de sponsorizare. Nu poate fi la profit bonificație aplicată la o sumă din care deja este dedusă sponsorizarea iar la micro din una din care nu este dedusă.

@ghemesc493 - pe blog am explicat clar ce e cu acele IBAN. Și am și dat un exemplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

szantoc869
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 23, 2015 10:51 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#21 Mesaj de szantoc869 »

@tomac, tocmai ca am citit ceea ce ai scris pe blog si am sunat la o cunostinta de la Anaf care chiar oprereaza "fisele rol" si i-am pus aceasta intrebare si habar nu are de asa ceva...

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#22 Mesaj de spasicir »

Am depus rectificativa 710 si am primit urmatorul mesaj: Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: Cod impozit 121 cu scadenta 25-APR-20 nu a fost declarat intr-o declaratie D100 anterioara cu acelasi
CUI/luna/an
Ce am gresit?
Am recipisa la prima declaratie.

palm
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 20, 2010 12:00 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#23 Mesaj de palm »

Si eu am patit la fel ! Ne poate explica cineva ce se intampla ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#24 Mesaj de septimiuv »

Anaf vă poate explica.

jeneia551
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 31, 2017 4:53 pm

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#25 Mesaj de jeneia551 »

da, si eu am patit la fel cu mai multe D710 trimise azi.
cred ca e o problema de la ANAF.
Am recipisa la D100 depusa. o sa retrimit D710 saptamana viitoare, in speranta ca isi vor remedia eroarea.

miricaa
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#26 Mesaj de miricaa »

Am depus in 10.04.2020 D100 pt impozit venit micro . si am platit debitul.
Astazi am facut o decl rectificativa cu bonificatia de 10% si pe recipisae mesajul "Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: Cod impozit 121 cu scadenta 25-APR-20 nu a fost declarat intr-o declaratie D100 anterioara cu acelasi
CUI/luna/an", am solicitat o fisa si apare debitul raportat in 10.04 2020 cod impozit 121
A mai avut cineva aceasta situatie ?
sau cum poti sa beneficiezi de bonificatie in situatia ca a - i platit si depus D100 inainte de aparitia D100 cu bonificatie.

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#27 Mesaj de davids »

tomac scrie: Joi Apr 23, 2020 1:32 pm Legat de bonificație: este o facilitate legată de plată nu o deducere din impozit în sine.
Impozitul datorat este stabilit conform codului fiscal. Acolo nu există impozit de plată ci doar modul de stabilire a sumei datorate. La micro suma datorată se determină prin aplicarea cotei de impozit la baza de impozitare și apoi, dacă există sponsorizare, prin deducerea sumei maxim posibile din impozit. Ceea ce rămâne este impozit datorat.
Dacă nu ar fi existat această bonificație la plată, cât ați fi datorat impozit? Suma brută dinainte de scăderea sponsorizării sau ceea ce rămâne după scăderea ei.
Ceea ce încurcă este rubrica de deductibil din D100. Dar aceea este acolo exclusiv pentru micro din rațiuni care țin de controlul sumei deduse cu sponsorizarea. Nu de alta, dar la profit ceea ce se înscrie în declarație la rd.1 este deja diminuat de sponsorizare. Nu poate fi la profit bonificație aplicată la o sumă din care deja este dedusă sponsorizarea iar la micro din una din care nu este dedusă.
De acord, insa din ce am inteles eu, neclaritatea lui @ionescua921 era alta, si anume la ce aplica bonificatia: la tot impozitul calculat pe trimestrul 1 sau la impozitul care-i ramane efectiv de plata, tinand cont ca la decembrie 2019 are plata in avans la impozit pe profit?!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#28 Mesaj de tomac »

La impozitul datorat pentru trimestrul I. Suma achitată în plus de anul trecut nu influențează sumele declarate.
Vă rog să folosiți butonul de răspuns nu de citare a întregului mesaj inițial. Citarea se face dacă răspunsul citat e mai vechi și în lipsa citării nu se înțelege la ce se referă autorul sau dacă răspunsul postat este legat de o parte citată a unui mesaj anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#29 Mesaj de nitah »

Va rog sa ma sfatuiti cum procedez ,ref D100 TRIM 1 /Micro,am depus declaratia pe formatul vechi ( fara rubrica de bonificatie ) ,adica am declarat suma rezultata dupa ce am scazut bonificatia si am si achitat ,mai trebuie sa depun rectificativa pe formularul nou ?

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Declaratia 100 cu bonificatie

#30 Mesaj de mantogp710 »

Da, trebuie rectificativa pe formularul nou.

Scrie răspuns