Onrc online

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Onrc online

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Imi cer scuze ca indraznesc sa intreb aici la saga despre onrc, dar nu am de unde sa aflu. La recom nu raspunde nimeni la telefon.
Stie cineva daca se poate face online autorizarea unui cod caen? Am cont la onrc, dar nu gasesc nicaieri unde si cum as putea depune cerere pt asa ceva.
Multumesc frumos.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Onrc online

#2 Mesaj de tudoraf841 »

accesati onrc.ro,in partea dreapta sus aveti portal onrc/servicii on line,apasati pe el si santeti pe portalul onrc unde in dreapta sus va apare login unde apasati si se deschide fereastra cu nume utilizator si parola, le introduceti si dati trimite si veti fi pe pagina onrc unde in partea stanga ve-ti selecta -alte inregistrari in rc,si santeti acum pe pagina formulare on-line onrc de unde selectati cererea de care aveti nevoie avand in vedere ca aici gasiti si ghidul de completare al cererii respective si urmati pasii mai departe.
Sper ca am fost de ajutor,si pe mine m-au ajutat altii de pe acest forum

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Onrc online

#3 Mesaj de sorina87 »

Da, am intrat. In cazul meu, aleg "cerere actualizare obiect de activitate"? Nu gasesc autorizare obiect. Vreau sa autorizez un obiect de activitate care se regaseste in actul constitutiv. Deci ar trebui sa fac doar o decizie a asociatului. Imi trebuie si o procura notariala banuiesc, pt ca nu este firma mea.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Onrc online

#4 Mesaj de sorina87 »

Sau trebuie sa completez cererea de inregistrare si sa completez inregistrarea declaratiei Model 3? Pt ca vad ca la actualizare obiect de activitate, ma pune sa schimb obiectul principal de activitate si nu asta se doreste.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Onrc online

#5 Mesaj de tudoraf841 »

da, si eu am fost in situatia asta adica sa am o calitate in firma sau sa am o imputernicire din partea administratorului sa daca nu aveti nimic comun cu firma procura la notar,document pdf pe care-l semnati electronic si-l depuneti odata cu cererea,eu am avut prelungire sediul social nu am mers mai departe dar daca a-ti ajuns aici sigur va descurcati mai mult nu stiu numai daca sant pe aplicatie onrc

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Onrc online

#6 Mesaj de pomparaus »

ONRC METIUNI PERSOANE JURIDICE : modificare obiect activitate si :
- cerere;
-anexa ref.prelucr.datelor cu caracter personal;
- decl.model 3 cu adaugarea in cartusul 4.3 a tuturor codurilor CAEN din certificatul constatator+noul cod CAEN;
- decizia asociatului unic;
- anexa la decizie cu contorul de cuvine
- statutul societattii care sa includa si noul cod caen
- certificatul constatator semnat digital,
- copie CI asociat unic
Eu pe 13.04.2020 am trimis la ei actele si au fost prompti.
Nu am avut nevoie de procura, pt.ca toate actele au fost semnate de administrator si le-am trimis de pe emailul lui.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Onrc online

#7 Mesaj de sorina87 »

Multumesc frumos pt raspuns.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: Onrc online

#8 Mesaj de visani512 »

Am o firma care are doi asociati si doi administratori aceeasi sot si sotie in actul constitutiv actualizat. Acum unul dintre ei ar vrea sa nu mai fie administrator . Au semnatura electronica au cont portal onrc dar din cate am inteles ar trebui actul constitutiv trebuie scris din nou . Ce trebuie sa fac sa ii ajut. sa scriu actul constitutiv actualizat fara acel administrator identic sau mai trebuie ceva completari ? Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Onrc online

#9 Mesaj de pomparaus »

In primul rand cred ca trebuie Hotarare AGA, statutul actualizat si vedeti la instructiuni pe site-ul lor ce va mai trebuie in acest caz.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Onrc online

#10 Mesaj de stroer1948 »

Da, orice operatiune se poate face online.
Sfat: Cand sarcina pe care o aveti de facut necesita prea mult timp/informare/documentare, este mai ieftin sa platesti pe cineva sa o faca.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Onrc online

#11 Mesaj de pomparaus »

Depinde ce intelegi prin ieftin : eu l-am ajutat pe cumnatul meu administrator sa adauge un cod CAEN nou, doar pt.simplu fapt ca avocatii i-au solicitat intre 700-1000 lei (Rm.Valcea) - gasesti peste tot slogane " doresti sa inregistrezi la ONRC......: ne ocupam noi doar cu 350 lei fara taxe": suna din curiozitate sa vezi ca tot tu muncesti practic si ei doar depun dosarul pt.acei bani.
Nu e sarcina noastra, dar daca vrei sa ajuti si poti, de ce sa nu o faci?!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Onrc online

#12 Mesaj de stroer1948 »

Prin ieftin, inteleg sa pierzi intre 5 si 10 minute sa cauti si sa compari cateva oferte. Nu te duci la avocati, nu te duci la camatari, ci ii cauti pe cei care cu asta se ocupa.
Costul de adaugare CAEN este de maxim 350 lei (costa 122 lei taxa de publicare in MO, daca nu ai codul caen in actul constitutiv. daca il ai, faci doar activare de cod caen pt care nu se platesc taxe la ONRC). In banii acestia, ti se pun actele iesite de la Registru in brate, fara sa faci nimic.
Stiu ca sunt si "avocati" care au un pret afisat, dar costul real este dublu, sau ca impart munca cu tine. De aia trebuie sa pierzi 5-10 minute sa suni in mai multe locuri, ca sa vezi diferentele.
Autorizarea unui cod caen, gasesti si la 200 de lei si nici nu e nevoie sa te deplasezi pentru asta. E alegerea fiecaruia daca vrea sa piarda timpul sa invete sau sa piarda timpul cu depunerea/ridicarea de la ghiseu sau amanare dosar.
P.S. Aici gasiti documentele necesare pentru orice operatiune doriti sa faceti https://www.onrc.ro/index.php/ro/mentiu ... e-juridice

@visani512 si @radug754 Daca nu ati reusit, va pot ajuta eu. Si, pentru ca necesita ceva mai mult timp decat un simplu raspuns pe forum, nu va fi gratis, dar nici nu trebuie sa va faceti griji in privinta costurilor. Orice suma donata aici https://www.mihainesufoundation.com/ro/ este suficienta (nu am nevoie de dovezi cu donatia si nici suma nu ma intereseaza.).

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Onrc online

#13 Mesaj de pomparaus »

@stroer1948 Ai zis "este mai ieftin sa platesti pe cineva sa o faca" nu ceea ce scrii in acest mesaj, mesaj din care deduc eu ca te-ai suparat, ca certi pe cineva "nu te duci la.., nu te duci la, ci ii cauti pe...". Eu economist am reusit sa intocmesc toata documentatia, depunerea online si obtinerea solutionarii dosarului doar cu 132 lei taxa (deci nu am fost nici la avocati/juristi/camatari, dar nici la "cei care cu asta se ocupa" ). Eu le-am spus colegilor de pe forum care au cerut ajutor, pasii care trebuie facuti, nu le-am zis ca ii ajut eu indicandu-le metoda de plata. Atat: simplu, colegial si ieftin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Onrc online

#14 Mesaj de stroer1948 »

1.Nu m-am suparat si nici nu imi permit sa cert pe nimeni. Era doar un sfat pe care l-am dat din experienta. Am avut clienti care au refuzat sa plateasca 200 de lei pentru o activare de cod caen. Au zic, ce mare lucru, o rezolva ei sa nu mai de banii la altii. Si ce au rezolvat? Pai un drum la Registru pentru depunerea actelor la ghiseu si asteptat 30 de minute la coada. Alt drum la ridicare si asteptat 20 de minute la coada, ca sa afle ca dosarul era amanat. Alt drum acasa, refa actele, alt drum la ONRC, alta coada samd. A pierdut 2 saptamani pe drumuri pentru 200 de lei, in conditiile in care serviciile pe care le face el, ii aduc 90 de lei pe ora. Deci, a pierdut peste 10-15 ore pe drumuri si pe la cozi si redactand acte, ore pe care daca le muncea ii aduceau de 4 ori mai multi bani. Logica mea, nu poate sa inteleaga de ce ar face cineva ceva asta.
2. Am zis sa nu te duci la... ci la... tot ca un sfat si tot din experienta. Avocati care iti iau 100 de lei pe o sedinta de consulanta am intalnit si eu. Si dupa toata consultanta lor, nu ii spun bietului om ca e obligat sa isi cumpere RUC in 30 de zile si sa depuna declaratiile pe 0 chiar daca nu are activitate.
3. Tu chiar crezi ca cineva care nu a mai facut asta niciodata, intelege ceva din indicatiile tale, care oricum sunt gresite? Eu nu cred. Eu cand le-am zis ca ma bag, nu ma refeream ca le dau copy-paste la niste pasi ci ca le fac eu de la a-z absolut tot ce au nevoie. Si nu am cerut nimic pentru mine. Iar daca crezi ca, un sms de 2 euro pt niste copii amarati, e necolegial si scump, poate ca am exagerat eu.
4. Omul a spus foarte clar, ca vrea sa autorizele un cod caen pe care il are deja in actul constitutiv. Pentru asta are nevoie de:
Cererea de înregistrare (original) - formular;
Declaraţia-tip pe propria răspundere - model 3 semnată de asociaţi sau de administratori (original);
*Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
*procura iti trebuie doar daca nu esti salariat al firmei respective. daca esti salariat se poate si cu delegatie semnata se administratorul firmei si copie dupa CI delegat.
Iar pentru eliminare administrator iti trebuie Cererea, hotararea aga prin care se revoca mandatul de admin (+ anexa contor de cuvinte) ( model: X si Y ...am hotarat Revocarea din functia de administrator a X, incepand cu data de ...) , actul constitutiv actualizat, (care va fi identic cu cel vechi, exceptand paragraful cu administratorul iesit, care trebuie eliminat) si declaratia beneficiar real daca e cazul.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Onrc online

#15 Mesaj de stroer1948 »

Am uitat sa spun ce e mai important. In alta tari, mai civilizate, e o practica destul de frecventa ca utilizatorii sa aiba in semnatura diverse metode de sustinere. Gel link de afiliere (cumpara de la magazinul cutare) sau cumapar-mi o bere virtuala sau patreon sau altele. La noi, daca faci asta, iti iei mai multe injuraturi, decat pe stadion. Eu as dona fara sa clipesc pentru cineva ca tomac sau alti colegi care m-au ajutat in trecut. Dar, repet, poate ca sunt eu prea exagerat.

Scrie răspuns