SOMAJ TEHNIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#91 Mesaj de tudoraf841 »

manual inseamna sa le completezi cu pixul sau ai gasit undeva pdf

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#92 Mesaj de dinud251 »

Am descarcat pdf-urile de pe aici.gov.ro
Nu se completeaza cu pixul!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#93 Mesaj de tudoraf841 »

acum am rezolvat dupa ajutorul vostru
va multumesc la toti

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#94 Mesaj de tudoraf841 »

Am completat decl si cererea,le-am semnat olograf si le-am scanat pdf
lista am completat-o in gov, am listat-o si am semnat-o olograf deci am cele trei documente pdf si semnate
intru din nou pe gov,cerere/declaratie le completez din nou , validez si spune ca toate campurile sant completate,merg mai jos clik si atasez pe rand cererea si declaratia semnate si aici m-am incurcat.
ce fac mai departe ,ies cu salvare din decl/cerere si ma duc la pozitia 2 unde completez lista direct pe gov si atasez lista semnata olograf si mai departe ?folosesc optiunea atasez fisiere , dar nu am decat doua pozitii de atasez fisier si eu am trei documente ?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#95 Mesaj de stefi »

Ambele fisiere ( cererea si lista salariati) le descarcati de pe site,dupa care mergeti in locatia unde vi s-au salvat in calculatorul dvs., le deschideti cu Adobe ( sa aveti inainte instalata versiunea Adobe Reader DC in calculator)si completati ambele fisiere,anexati la fiecare ce este nevoie,le salvati,inchideti fisierele si le urcati pe site, cam atat.Nu ati procedat corect pana acum

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#96 Mesaj de tobosv790 »

Ti-ai prins urechile. Eu nu am completat direct in gov. Mai citeste o data, cu atentie!
Si ce a zis @stefi mai sus.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#97 Mesaj de tobosv790 »

stefi scrie: Mie Mai 06, 2020 2:44 pm Am primit astazi deja banii pe aprilie
Boierie. Ai primit e-mail sa te anunte sau ai constatat tu din extrasul de cont?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#98 Mesaj de stefi »

Nu m-au anuntat nimic pe mail. Eu am sunat astazi de dimineata sa vad daca sunt probleme ( avand in vedere ca eu nu am reusit sa validez formularul cu cererea si declaratia cand l-am trimis) si mi-au spus sa am rabdare ca daca am nr.inregistrare, vor verifica documentele si daca e ceva in neregula ma contacteaza ei. La amiaza am intrat in cont si erau incasate sumele . Banuiesc ca am avut noroc..

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#99 Mesaj de tudoraf841 »

bun, asta inseamna ca declaratia si cererea sa le scanez dupa semnare intr-un singur pdf si sa folosesc optiunea -alege fisiere- asa cum am facut la martie

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#100 Mesaj de stefi »

cererea se scaneaza in pdf separat si declaratia la fel, apoi se anexeaza in formularul pe care il aveti deja completat, respectiv la pag 3 gasiti anexeaza cererea si la pag. 4 aveti anexeaza declaratia --- chiar scrie in pdf acest lucru ( in cazul in care folositi semnatura olografa)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SOMAJ TEHNIC

#101 Mesaj de tomac »

Se poate insera semnătura olografă direct în pdf - scrie clar în ghidul de pe acel site. Nu este nevoie de listare, semnare și scanare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#102 Mesaj de stefi »

Da, asa este, eu nu am facut asta deoarece foloseam o versiune mai veche de Adobe, dar de cand am descarcat Adobe Reader DC am probat si am salvata deja semnatura in calculator pe data viitoare. Se pare ca am cam ramas in urma la capitolul tehnologie .

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#103 Mesaj de tobosv790 »

Asta daca completeaza patronul. Daca completez eu, contabil, nu pot sa fac semnatura lui olografa. Nici nu vreau.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#104 Mesaj de stefi »

tobosv790 scrie: Mie Mai 06, 2020 5:47 pm Asta daca completeaza patronul. Daca completez eu, contabil, nu pot sa fac semnatura lui olografa. Nici nu vreau.
Eu am facut ¨cut¨ cu semnatura dintr-un document ce il aveam deja in calculator si am extras semnatura, dupa care am salvat-o intr-un alt documernt jpeg.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#105 Mesaj de tudoraf841 »

Am atasat la pagina 3 si 4 cererea si declaratia am iesit de acolo cu salvarea documentelor ,m-am dus si am atasat si lista la nr. 2 si am dat trimitere dar cele 2 tab cu alege fisier devin rosii si nu se mai intampla nimic, ce nu fac bine?

Scrie răspuns