SOMAJ TEHNIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#106 Mesaj de tobosv790 »

stefi scrie: Mie Mai 06, 2020 5:50 pm Eu am facut ¨cut¨ cu semnatura dintr-un document ce il aveam deja in calculator si am extras semnatura, dupa care am salvat-o intr-un alt documernt jpeg.
Zi-mi si mie pe indelete asa. Ca la superincepatori. Te rog

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#107 Mesaj de tudoraf841 »

la punctual 1 intru la formular tip. incarc la pagina 3 si patru cererea respectiv declaratia semnate si scanate , dupa care cum ies de acolo sa ma duc la punctual doi sa incarc lista si sa-mi ramana cererea se dec. salvate
dupa cum spuneti nu mai folodesc tab sa selectez fisier ele raman incarcate deja

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#108 Mesaj de stefi »

Eu am lucrat un timp ...cu siguranta ca se poate si mai rapid, dar nici eu nu sunt experta in domeniu..

Eu am deschis un document deja semnat ce il aveam in format png ( fotografie), m-am dus la pictures, crop, am selectat doar semnatura, am micsorat sa mi se selecteze doar semnatura si am deschis un document in word unde am dat paste, am salvat fisierul in word cu semnatura, dupa care am convertit fisierul din word in pdf ( pe pagina ilovepdf --- aici poti converti difertie documente din word in pdf si nu numai)) si dupa aceea din pdf in format foto (png sau jpeg). Important e ca la final trebuie sa ai semnatura salvata in format png sau jpeg.
Am incercat si sa creez un nou document png, am dat paste si nu se intampla nimic, asa ca am lucrat mai mult.
Daca ai document in pdf, mergi la Editare, realizare instantanee (selectezi semnatura din pdf) dupa care la fel procedezi pana ajungi sa ai un document in format png sau jpeg cu semnatura, sper ca ai inteles ceva...nu stiu daca am explicat bine si cu siguranta exista alte cai mai simple, dar nu ma pricep asa mult.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: SOMAJ TEHNIC

#109 Mesaj de csedoa »

tobosv790 scrie: Mie Mai 06, 2020 6:02 pm Zi-mi si mie pe indelete asa. Ca la superincepatori. Te rog
Pasul 1 creerea semanturii transparente https://youtu.be/yV7NfhiD9XQ

Pasul 2 adaugarea si semnarea in Adobe https://youtu.be/Rj9Urv6X87Y
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#110 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc frumos amandurora. Incerc pana imi iese....

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#111 Mesaj de tudoraf841 »

eu vreau sa stiu pasii urmatori de cand am incarcat la pagina3 si 4 cererea si declaratia semnate si scanate pdf, sant acolo nu am iesit de la punctual 1 ,ce fac mai departe

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#112 Mesaj de stefi »

tobosv790 scrie: Mie Mai 06, 2020 6:43 pm Multumesc frumos amandurora. Incerc pana imi iese....
Succes

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#113 Mesaj de stefi »

tudoraf841 scrie: Mie Mai 06, 2020 6:48 pm eu vreau sa stiu pasii urmatori de cand am incarcat la pagina3 si 4 cererea si declaratia semnate si scanate pdf, sant acolo nu am iesit de la punctual 1 ,ce fac mai departe
Salvati documentul si iesiti ( daca aveti tot completat si ati validad formularul)

Deschideti documentul cu lista salariati, il completati cu tot ce se cere , imprimati, semnati, scanati dupa care il veti atasa in partea de jos unde scrie anexez documente. Daca vreti puteti anexa si lista salariati ce se genereaza din Saga, in format xls. Dupa ce terminati tot, salvati documentul si le urcati pe amandoua pe site.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#114 Mesaj de stefi »

tudoraf841 scrie: Mie Mai 06, 2020 6:48 pm eu vreau sa stiu pasii urmatori de cand am incarcat la pagina3 si 4 cererea si declaratia semnate si scanate pdf, sant acolo nu am iesit de la punctual 1 ,ce fac mai departe
In tot momentul dvs. scrieti in fisierele deja salvate in calculator dupa ce terminati tot, salvati fiecare document completat , il inchideti ( pt.ca ati terminat) si il urcati pe site, nu se incarca date direct pe site !!

bakosf586
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 11, 2014 11:26 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#115 Mesaj de bakosf586 »

Buna seara. Pe site-ul aici.gov, am citit informare ca s-au actualizat formularele pentru somaj tehnic la 01.05 si se pot depune doar in formatul nou. Va rog sa-mi spuneti cand se actualizeaza softul in acest sens?
Multumesc!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#116 Mesaj de tudoraf841 »

Va multumesc pt. rabdare la toti,am reusit acum ,treceam peste pasul cu salvarea , o chestie de novice dar cand intri in stres nu te mai poti concentra incat devii penibil cu anumite intrebari.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#117 Mesaj de stefi »

bakosf586 scrie: Mie Mai 06, 2020 8:04 pm Buna seara. Pe site-ul aici.gov, am citit informare ca s-au actualizat formularele pentru somaj tehnic la 01.05 si se pot depune doar in formatul nou. Va rog sa-mi spuneti cand se actualizeaza softul in acest sens?
Multumesc!
Va trebui sa recititi toate discutiile de aici.....s-a discutat deja ca nu se poate actualiza un Saga din causa noilor formulare dupa 1 mai

rusug283
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#118 Mesaj de rusug283 »

Vi s-a intamplat la depunerea pe " aici.gov. ro " sa primiti cod de registru unic electronic dar ca acesta sa nu vina si pe mail ? Mie mi s-a intamplat ca pentru doi profesionisti , sot si sotie sa primesc coduri . Mai apoi sotul a primit si mail de confirmare cu acelasi cod primit de mine la depunere iar ieri mail ca solicitarea a fost solutionata favorabil . Sotia lui insa nu a primit nici un mail . Ar fi fost corect ca sa putem verifica undeva codurile primite .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SOMAJ TEHNIC

#119 Mesaj de balazse »

Fa o sesizare direct pe site (in dreapta-sus butonu "?"). ;)

rusug283
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#120 Mesaj de rusug283 »

E o idee buna . Multumesc !

Scrie răspuns