SOMAJ TEHNIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
camere
Mesaje: 104
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#31 Mesaj de camere »

Mie imi spune eroare la pdf lista. Am completat lista, am scanat, am semnat si am incarcat si mereu imi da eroare.
Semnatura electronica trebuie sa fie pe numele administratorului? sau se poate si cu semnatura persoana imputernicita?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#32 Mesaj de stefi »

Eu am trimis si am primit nr.inregistrare si mail cu confirmare de depunere

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#33 Mesaj de tobosv790 »

Eu am rezolvat asa:am salvat in calc. meu fisierele goale de pe site-ul lor, le-am deschis. Am reusit si cu lista de angajati (multumesc lui @stefi). Dupa ce am completat manual cererea+declaratia, am dat click pe urmatoarele pagini si am atasat pe rand cererea si declaratia facute cu saga si pe care le aveam deja scanate si semnate olograf. La lista cu angajati descarcata de la ei, cum mi-a zis @stefi, nu am completat nimic manual. Am lasat-o goala. In schimb in partea de jos a acestei liste are un BUTON:'atasare fisier". Apasandu-l, am atasat lista cu angajati emisa cu saga, semnata olograf si scanata in prelabil. Tot asa am atasat si lista in excel emisa tot cu saga. Am trimis si mi-au dat un cod. NU AM SEMNAT NIMIC ELECTRONIC. Nu a fost nevoie. Bafta.
LE: Am primit si pe e-mail codul de inregistrare. De azi dimineata imi storc creierasii. Noroc cu colegii de pe aici. Va multumesc!

cisnoch
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 04, 2011 1:42 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#34 Mesaj de cisnoch »

Buna ziua,
am rezolvat de pe un alt calculator, a mers fara eroare.
Nu stiu daca am procedat corect dar la lista salariati de pe site aici.gov. , era posibilitatea sa atasezi un fisier.eu am atasat fisierul din saga , am semnat si mi s-a incarcat totul pe site.
Am primit nr de inregistrare

cretum
Mesaje: 804
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: SOMAJ TEHNIC

#35 Mesaj de cretum »

Nu stiu din ce cauza nu imi primeste lista cu persoana in somaj din Saga Zice ca e eruare in tabelul pdf.Il am semnat tot.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SOMAJ TEHNIC

#36 Mesaj de balazse »

Deoarece fisierul pdf s-a modificat. Aveti rabdare pana la o noua actualizare.

crossing
Mesaje: 56
Membru din: Joi Feb 27, 2020 3:44 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#37 Mesaj de crossing »

tobosv790 scrie: Vin Mai 01, 2020 1:16 pm Dupa ce am completat manual cererea+declaratia, am dat click pe urmatoarele pagini si am atasat pe rand cererea si declaratia facute cu saga si pe care le aveam deja scanate si semnate olograf
Daca tot ai completat-o toata, de ce ai mai atasat cererea si declaratia din saga ?

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#38 Mesaj de ciobanc »

nu gasesc in programul SAGA cerer ,declaratie si lista angajati

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#39 Mesaj de dinud251 »

Nu sunt actualizate dar le gasesti in meniul de concedii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SOMAJ TEHNIC

#40 Mesaj de tomac »

Validarea din pdf este pentru a se asigura corectitudinea datelor introduse.
Dă eroare dacă la CUI folosiți RO1233. Pentru că atributul fiscal se selectează distinct în pdf. Așadar dacă sunteți plătitori de TVA selectați RO din listă și la cui introduceți 1233...cât o fi codul fiscal
Dă eroare la IBAN dacă se introduce de forma RO12 BTRL 0050 000 1234 6789 corect se introduce fără spații sub forma RO12BTRL005000012346789
Modificarea fișierelor a fost făcută peste noapte și au cumulat într-un singur document două documente ce depuneau distinct - cererea și declarația. De asemenea este modifică lista salariaților, pentru că, na, de ce să nu o facă.
Mai mult au blocat adresele de mail la care se trimiteau fișierele până acum. Ceea ce este abuz. Pentru că OUG 30/2020 spune clar că se trimit prin poșta electronică acele documente. Și doar modelul lor este reglementat. Dacă cineva le scria de mână și le poza și trimitea imaginea lor pe mail era o procedură perfect legală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#41 Mesaj de stefi »

Eu am selectat RO din pdf si apoi am adaugat cifrele, dar tot am avut eroare la CUI.
Pe site, inainte de descarcarea formularelor, in partea de sus, unde se cerea completarea campurilor, am folosit doar cifre, fara RO ( probabil de aceea).
Oricum , am trimis documentatia fara a válida cererea, sper sa nu fie vreo problema doar pt.ca am trimis un document nevalidad...

vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

Re: SOMAJ TEHNIC

#42 Mesaj de vasiloiu »

Nu stiu daca e corect cum vreau sa procedez
La lista angajati descarcata de la anofm adaug fisierul lista angajati generat de saga semnat si scanat.
Deci fisierul de la anofm ramane gol(necompletat) avand atasat fisierul din saga semnat si scanat
E bine asa?
Multumesc

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#43 Mesaj de ovidiuo »

@vasiloiu: Nu este bine ! Completati fisierul cu salariati descarcat de pe site, il listati, il semnati si il scanati (ca pdf, jpg) apoi in pdf-ul inteligent (completat cu salariatii) apasati pe "Adauga fisier" si incarcati lista cu salariati scanata (pdf, jpg) .. si pe asta il urcati pe site ! Deci, completat (nu gol) si care are atasata lista scanata !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SOMAJ TEHNIC

#44 Mesaj de balazse »

Pentru VasiloiU
Documentul atasat inlocuieste semnarea electronica din partea administratorului.
Daca depui un document gol, inseamna ca nu soliciti nimic.
Daca nu vrei sa completezi manual, asteapta actualizarea de la Saga, sau fa o reclamatie la ANOFM, de ce doar seara 30.04.2020 au modificat fisierul in cauza.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#45 Mesaj de stroer1948 »

Pana la urma, in fisierul cu lista salariatilor, la rubrica de jos, adauga fisier, se adauga lista semnata olograf (daca admin nu are SE)?
Eu nu inteleg de ce nu s-ar putea atasa direct fisierul listat, semnat si scanat in pdf.

Imagine

Scrie răspuns