OP ONLINE TREZORERIE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

OP ONLINE TREZORERIE

#1 Mesaj de ivana91 »

Pot face plata online din trezorerie in alt cont deschis la CEC ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#2 Mesaj de balazse »

Ai incercat si nu ai reusit?

perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#3 Mesaj de perjuv »

Buna ziua. a reusit civeva sa trimita un op online trezorerie? Eu astazi am urmat totii pasii pentru completarea si transmiterea op. si nu am reusit . Recipisa imi comunica ca in trezorerie nu exista specimen de semnatura desi toate declaratiile sunt semnate si trimise on line cu aceeasi semnatura delectronica.

csetet
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 27, 2018 1:52 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#4 Mesaj de csetet »

Da, ieri am facut ordin de plata online. Se descarca de pe site-l anaf formularul F1129, dupa care se incarca toate ordinele de plata cate sunt de transmis pe un singur formular, (se pot incarca si 100 de op-ri) se valideaza si semnat electronic, pe urma se transmite pe declaratii online, cu recipisa, ulterior se mai primeste o recipisa dupa ce este operat pe cont.

almasanc
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 25, 2018 12:39 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#5 Mesaj de almasanc »

Titularul semnaturii electronice trebuie sa fie pe specimenul de semnaturi din trezorerie

perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#6 Mesaj de perjuv »

Da titularul semnaturii electronice are specimen de semnatura in trezorerie.ATUNCI CARE SA FIE CAUZA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#7 Mesaj de tomac »

Asta doar cei de la Trezorerie vă pot spune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#8 Mesaj de balazse »

Pentru PerjuV
Din pacate cu cei de la Trezererie doar pe jumatate ai rezolvat.
Trebuie sa mergi si sa faci specimenul "olograf", nu ajunge doar faptul ca ai transmis documentele online (cel putin din cate am inteles).
Mai este posibil ca va trebui sa ai si token-ul la tine, sa salveze semnatura electronica de pe token si sa isi incarce in sistemul lor (dar asta nu este sigur).
In concluzie, trebuie efectuat un drum pana la Trezorerie (digitalizarea este doar partiala).

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#9 Mesaj de nasteaf »

Reprezentantul agentului economic care semnează ordinul de plată multiplu electronic (OPME) trebuie să fie înrolat în Spaţiul privat virtual (SPV) ca reprezentant legal, reprezentant desemnat sau împuternicit pentru acesta.
Reprezentantul agentului economic care semnează ordinul de plată multiplu electronic (OPME) şi persoana desemnată în Fişa specimenelor de semnătură depusă la unitatea Trezoreriei Statului la care agentul economic îşi are deschise conturile, trebuie
să fie aceeaşi.
Reprezentantul agentului economic aplică semnătura electronică în rubrica "Semnătura 1" pe ordinul de plată multiplu electronic (OPME).Agenţii economici care au desemnate în fişa specimenelor de semnături persoane distincte care semnează ordinul de plată pentru Trezoreria Statului (OPT) cu semnătura 1 şi semnătura 2 pot utiliza ordinul de plată multiplu electronic (OPME) numai în cazul în care decid că plăţile pot fi efectuate prin utilizarea unei singure semnături şi depun la unitatea Trezoreriei Statului o nouă fişă a specimenelor de semnături în aceste condiţii (în condiţiile iniţiale se va putea utiliza doar ordinul de plată pentru Trezoreria Statului pe suport hârtie(OPT).

perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#10 Mesaj de perjuv »

Multumesc tuturor pentru sfaturile primite.

stfanescuv
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 11, 2013 2:00 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#11 Mesaj de stfanescuv »

codul trezoreriei din iban platitor trebuie sa fie completat pentru agenti economici inexistent in nomenclator

Am acesta eroare la validare OPME. Cine s a confruntat cu asa erori?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#12 Mesaj de tomac »

IBAN al plătitorului trebuie să fie unul aferent contului său curent din trezorerie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danielam673
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 18, 2014 2:26 pm

Re: OP ONLINE TREZORERIE

#13 Mesaj de danielam673 »

buna ziua,la ompe in rubrica nr.evidenta plati ce trebuie trecut? Cind dau validare si generare xml imi apare mesajul:
Atentie: primele doua caractere-cod doc.fiscal-din nr evid. plati trebuie sa fie 20,22,24,26,27 pentru decizie/PV.

Scrie răspuns