Spatiu public privat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tonear551
Mesaje: 194
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:20 am

Spatiu public privat

#1 Mesaj de tonear551 »

S-a inregistrat cineva in spatiu public privat ANAF? Eu am incercat dar nu stiu exact ce fisiere trebuie atasate.Eu la document
confirmare am atasat documentul de conf.al semnaturii electronice, la urmatorul in format zip certificatul firmei,dar imi da mesajul:Eroare! Fișierul nu este semnat.
Poate ma poate cineva ajua.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spatiu public privat

#2 Mesaj de balazse »

Descriere inregistrare persoane juridice:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... 032018.pdf
Descriere inregistrare persoane fizice:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/I ... 062015.pdf

PS. Faceti o cautate si pe internet, se gasesc multe detalii.

tonear551
Mesaje: 194
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:20 am

Re: Spatiu public privat

#3 Mesaj de tonear551 »

Am urmat pasii si am selectat documentul de confirmare certificat dar imi da eroarea: In formularul pdf nu apare numele utilizator.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spatiu public privat

#4 Mesaj de balazse »

Sa inteleg ca doresti sa inregistrezi o persoana juridica.
Verifica ca documentul incarcat, despre care ai mentionat ca este documentul de confirmare, ca fiind cel care l-ai descarcat de pe site ANAF (sau pus la dispozitie de furnizorul de certificat) pe care l-ai semnat digital si ai trimis spre contrasemnarea de catre furnizorul de certificat.

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Spatiu public privat

#5 Mesaj de davids »

Hai sa ne invatam totusi cu denumirea de Spatiu Privat Virtual.. aia cu public privat e din alta galaxie :)

@tonear551 Cred ca ai o problema cu documentul de confirmare (probabil nu are semnatura electronica a autoritatii de certificare ori l-ai deschis si a fost alterata semnatura). Intra pe site-ul furnizorului (ex. http://confirmare.certsign.ro) si parcurge acolo pasii de obtinere a documentului de confirmare, iar dupa ce-l descarci, incarca-l pe site-ul anaf, la rubrica dedicata de aici https://www.anaf.ro/InregPersFizicePubl ... ice.jsp#pj

Eu am alte neclaritati. Se mai cere o arhiva .zip de maxim 5MB care sa cuprinda: "actul de identitate al reprezentantului legal, împuternicitului sau reprezentantului desemnat, după caz, documentele din care rezultă calitatea de reprezentant legal sau reprezentant desemnat, respectiv de împuternicit potrivit art. 18 alin. (2) din Codul de procedură fiscală, în original sau copie legalizată, după caz."
Intrebari pentru cei care s-au intalnit cu respectivele situatii:
1. care sunt actele ce dovedesc calitatea de reprezentant legal (actul constitutiv e ok sau trebuie vreun certificat constatator actualizat de la ONRC?)
2. care este documentul acceptat in aceasta situatie de anaf din care rezulta calitatea de reprezentant desemnat/imputernicit (imputernicire simpla sau autentificata notarial?)
3. odata trimise aceste documente online, mai trebuie mers la ghiseu si depuse in original sau in copie autentificata?

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spatiu public privat

#6 Mesaj de niculcea »

Buna ziua,
Saptamana asta am facut doua inscrieri in SPV. E momentul prielnic sa va inscrieti in perioada de urgenta.Se trimit documentele online si nu mai e nevoie sa va prezentati la ghiseu.
1. eu am depus pentru o firma doar actul constitutiv si la alta am avut doar certificat constatator scos tot online. Au fost acceptate ambele variante.
2. am avut imputernicire notariala
3.Nu a fost nevoie sa ma prezint la ghiseu. Accesul in SPV l-am primit a doua zi de la depunere.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Spatiu public privat

#7 Mesaj de stefi »

Si in cazul in care nu avem imputernicire noraiala?

Eu am deja completat formularul 150 la ANAf de cativa ani cu care am dreptul sa depun declaratiile la ANAF in numele firmei, e mai usor in cazul meu??

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Spatiu public privat

#8 Mesaj de davids »

@stefi, ar fi bine dar nu cred, serviciul depunere electronica a declaratiilor si SPV sunt chestiuni diferite.
@niculcea, multumesc, ai dreptate, vazand ca pentru formularul 150 se cere imputernicire notariala sau dovada de reprezentant legal constand in hotarare AGA ori statut, posibil ca aceleasi cerinte sa fie si la SPV. Doar ca inainte trebuia sa le ducem si in original.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spatiu public privat

#9 Mesaj de balazse »

Pentru DavidS
La formularul 150, pentru contribuabili mici, nu este nevoie de imputernicire notariala (poate sa tot apara site sau sa solicite functionarul de la ghiseu), nu exista o baza legala pentru solicitare, un raspuns oficial iti pot oferii chiar cei de la asistenta contribuabili. ;)

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Spatiu public privat

#10 Mesaj de davids »

Am incercat sa inregistrez o persoana juridica in SPV si imi apare mesaj "Acest CNP este deja asociat unui cont activat sau în curs de activare cu dreptul cerut pentru solicitantul cu CUI/CNP: 4xxxxxx9".
Posibil sa-l fi creat eu acum cativa ani. Stie cineva cum se poate face recuperarea credentialelor (nume utilizator si resetare parola) pentru conectarea la SPV-cont persoana juridica? Pentru persoane fizice pot fi recuperate introducand CNP-ul si adresa de email, dar pentru persoane juridice nu exista rubrica pe site (ori n-am gasit-o eu).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spatiu public privat

#11 Mesaj de balazse »

Te autentifici cu semnatura digitala si vezi daca iti apare unitatea in cauza.

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Spatiu public privat

#12 Mesaj de davids »

Daca te referi la autentificare din pagina https://pfinternet.anaf.ro/my.policy, tocmai aici e problema pe care incerc s-o explic, ca nu mai stiu parola si nici de numele de utilizator nu sunt sigur ca-i corect. Mai jos am link spre recuperare credentiale/parola, dar acolo ma duce la recuperare credentiale persoana fizica (cere CNP, nu CUI). Am incercat si cu CNP+emailul de firma si spune ca nu-s compatibile. Am incercat si cu CNP+email pers.fizica (personal) si merge, dar imi schimba credentialele la persoana fizica, fiindca sunt inregistrat pe SPV si ca persoana fizica. In fine, daca nu stie nimeni, o sa merg sa deschid vreo usa cu capul.

In alta ordine de idei, apropo de discutia despre documente cerute, ieri am trimis online documentele de inregistrare in SPV pentru o terta firma si totul a fost bine mai putin faptul ca imputernicirea nu era autentificata notarial, mi-a venit email astazi ca cererea nu poate fi aprobata din acest motiv si apoi imi ofera niste variante alternative printre care cea mai amuzanta a fost sa vin cu unul din administratori de mana la ghiseu (ca-s mai multi), fara sa-i pese cuiva ca poate in cazul unui mare grup strain e mai dificil cu plimbatul administratorilor pe la ghisee, mai ales ca acei administratori n-au mai calcat in Romania de cativa ani buni. Am deja procura pentru relatia cu autoritatile fiscale dar nu-i buna, trebuie sa se specifice ca e pt SPV. Asta e, o sa-i pun sa-mi faca o procura expres pentru SPV la ei in tara, cand vor incepe sa munceasca notarii si acolo, ca aici e problema. In concluzie, nu s-a schimbat nimic.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spatiu public privat

#13 Mesaj de tudoraf841 »

sant nebuni,
imputernicirea trebuie facuta de administrator,semnata si stampilata nicidecum altfel.
Se anexaza imputernicirea, statutul sau ultima fila din care sa reiasa ca persoana care te-a imputernicit este administratorul firmei,copie ci administrator si copie ci imputernicit,atat.
Au primit un ordin in sensul acesta functionarii anaf dar sant dusi cu capul,pt. ca noi toleram prostia lor.
Eu am facut asa pt. 15 firme si nu am avut probleme .Am primit accesul in spv in jumatate de ora de la cerere.
Chestia asta a aparut tot sa nu pierdem timpul pe la ghisee .
Adresa de mail trebuie cea de pe certificatul digital. si cnp si nume prenume ci ,serie ,nr ale imputernicitului.

davids
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iul 20, 2007 12:00 am
Localitate: NT

Re: Spatiu public privat

#14 Mesaj de davids »

Are sens ceea ce spui mai ales ca, pentru a solicita un certificat de atestare fiscala la ghiseu, prezint o imputernicire simpla din partea firmei pe care la randu-mi o primesc semnata pe mail, atat. Asta e, injuram si ne conformam.

@balazse, multumesc mult, m-am dumirit.. cam greu, recunosc. M-am logat cu semnatura digitala si am gasit pe undeva, bine ascuns sub o sageata de selectare, acel CUI pe care-l cautam, al firmei deja inregistrate. Nu era prima oara cand ma logasem asftel dar m-ai facut sa casc mai bine ochii si astfel am descoperit rubrica Alegeți codul fiscal/CNP-ul din listă.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spatiu public privat

#15 Mesaj de tudoraf841 »

pentru 150 am folosit tot o imputernicire din partea administratorului si a fost ok,nu a trebuit de la notar si pt. spv asa cum am mentionat mai sus.

Scrie răspuns